(Avcı Architects), “THE CIRCLE ACADEMY” ile Çalışmalarını Akademik Platforma Taşıyacak!

Avcı Architects; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen teşvik desteğini almaya hak kazanarak “Tasarım Merkezi” unvanını almaya hak kazandı. Avcı Architects Tasarım Direktörü Ece Çakır Aidan yaptığı açıklamada, bu unvanın Avcı Architects olarak şu sıralar üzerinde çalıştıkları, mimarlık ve tasarım alanlarında bilginin yayılmasına odaklanan sosyal araştırma ve eğitim platformu “The Circle Academy”i oluşturma çalışmalarına hız katacağını vurguluyor.

Londra, İstanbul ve Ljubljana’daki stüdyolarında, Avrupa’dan Afrika’ya ve Ortadoğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada ödüllü projelere imza atan Avcı Architects, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen kriterleri sağlayarak “Tasarım Merkezi” unvanını almaya hak kazandı. Kazandıkları bu unvanla beraber, araştırma odaklı tasarım çalışmalarını derinleştirmek amacıyla kurdukları, mimarlık ve tasarım alanlarında bilginin yayılmasına odaklanan sosyal araştırma ve eğitim platformu “The Circle Academy’i oluşturma çalışmalarına hız katan Avcı Architects, Academy çatısı altında mimarlık, sanat, sosyoloji, ekonomi ve edebiyat gibi farklı disiplinlerden uzmanları, uygulama, araştırma ve öğrenim çalışmaları için bir araya getirmeyi hedefliyor.

Tasarımda inovasyonu, konfor alanlarının sınırlarını sorgulama arayışını ve yeni buluşlar peşinde kararlılıkla koşma yetisini ofis kimliğinin doğal bileşenleri olarak nitelendiren Tasarım Direktörü Ece Çakır Aidan’a göre Avcı Architects, hem kısa hem de uzun dönem stratejilerinin dünyadaki tasarım endüstrisinin son dönem gelişmelerini yakalamak ve araştırma alanındaki inovasyonlara önderlik etmek olmasından dolayı “Tasarım Merkezi” olma yolunda adımlar atmaya karar vermiş. “Bizi bir tasarım merkezi olarak temsil eden prensiplerin başında sürdürülebilirliğin bilimsel temelini gerçekten anlamamız ve bu önemli felsefeyi hem diğer mimarlar hem de işverenler ve kullanıcılara yaymayı misyon haline getirmemiz gerekiyor” diyen Aidan, Avcı Architects’in Tasarım Merkezi ünvanını, Türkiye’nin tasarım ve inovasyon alanında bilincinin uluslararası arenada ön plana çıkmasını sağlamak amacıyla, üniversiteler ve hükümet kurumlarıyla olan ilişkilerinin aracılığıyla araştırmalar gerçekleştirerek kullanmak istediğinin altını çiziyor.

Farklı disiplinleri bir araya getiren bir uygulama, araştırma ve birlikte öğrenme platformu:  The Circle Academy

Özellikle Amerika ve İngiltere’de edindiği deneyimler sayesinde tasarım sürecinin başlangıcından itibaren multi-disipliner bir takım çalışmasına çok önem verdiğini belirten Mimar Ece Çakır Aidan, Avcı Architects olarak her projede birçok uluslararası profesyonel müellif ve danışmanlar ile çalıştıklarını iletiyor ve ekliyor: “Mimari deneyimlerimiz derinleştikçe tasarımda sadece mimarların oluşturduğu diyalogların yeterli olmadığını, aksine çözümleri gün geçtikçe kısırlaştırdığını düşünüyorum. Tasarım Merkezi olarak bu multi-disipliner çalışma prensibini genişletmeye, tasarım diyaloglarını araştırma altyapısı ile güçlendirmeye karar verdik.”

Bu karar doğrultusunda Avcı Architects Kurucusu Selçuk Avcı, Tasarım Direktörü Ece Çakır Aidan, Mimar Yüksel Demir ve The Architectural Association, Yale, Toronto, Columbia ve Bath gibi dünya çapındaki üniversitelerde görev alan David Turnbull, içinde mimarlar, sanatçılar, sosyologlar, ekonomistler ve edebiyatçılar gibi birçok disiplinin temsilcilerinin yer aldığı uzmanların bir arada çalışarak mesleğe ve topluma yararlı üretimler gerçekleştirmelerine olanak sağlayan özellikle mimarlık ve tasarım alanlarında bilgi üretilmesi ve yayılması amacına odaklanan The Circle Academy ismini verdikleri disiplinlerarası iş birliği platformunu oluşturmuştur.

Aidan, gerçekleştikleri projelerin en önemli noktalarından biri olarak, bütüncül bir araştırma prensibini benimseyerek mimarlık, tasarım ve kentsel tasarım alanlarındaki bilgi ağacına yaptıkları katkıları işaret ediyor ve ekliyor: “Türkiye’de Avcı Architects sınırları aşan sürdürülebilir tasarıma öncülük etmesiyle,  kurucu Selçuk Avcı ise bu konuda verdiği ulusal ve uluslararası konferanslar ile AA Londra Mimarlık Okulu, University of Bath, Delft TU, ITU, Bilgi Üniversitesi ve Ljubljana Architecture Faculty gibi kurumlarda verdiği derslerle tanınıyor. Ben de kişisel araştırmalarıma ek olarak yakın zamana kadar Bilgi Üniversitesi’nde Bilgisayar destekli Temel Tasarım Stüdyosu’nda ders vermekteydim; ayrıca AA Londra ve IAAC Barcelona gibi kurumlar ile workshop platform çalışmaları yürütüyorum. Yüksel Demir gibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da önemli eğitim ve araştırma deneyimi olan bir değerin de The Circle Academy’e dahil olması bizi çok heyecanlandırıyor. Birlikte Türkiye’yi yakından ilgilendiren kent ölçeğinde mimari sosyal sorumluluk projeleri ve Politecnico di Milano, Institute of Advanced Architecture Barcelona, University of Bordeaux gibi uluslararası eğitim kurumları ile araştırma projeleri yürütmekteyiz.”

Aidan, platformun bazını son dönemde çağdaş akademik kurumlarda yaygın olarak kullanılan “araştırma ile öğrenme” yönteminin oluşturduğunu iletiyor. Araştırma projelerine deneyimli mimar ve tasarımcılar ile genç mimarları buluşturarak başladıklarını belirten Tasarım Direktörü, bireylerin birbirleriyle dinamik bir etkileşim halinde çalışarak sürekli bir bilgi iletişim sistemi kurmasını sağladıklarını vurguluyor. “Üretim takım halinde oluşurken, takım birimlerinin birbirlerini etkileyerek öğretmesine “Kovan Tasarım Metodolojisi” adını veriyoruz” diyen Ece Çakır Aidan, kovan ekiplerine, alanında uzmanlaşma yönünde çalışan, araştırma ve geliştirme projeleri geliştiren, girişimcilik kabiliyetine sahip olan, yeteneklerinin sınırlarını zorlamaya hazır ve öğrenmeye istekli her bireyi davet ediyor.


Avcı Architects:
Selçuk Avcı ve Sanja Jurca Avcı, Avcı Architects’i 1989 yılında Londra’da kurdu. Ofis ilk yılında, sürdürülebilirlikteki deneyimlerini zirveye ulaştıran ve kurumun bundan sonrası için yönünü belirleyen ve yılda iki kez düzenlenen Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Yapılar Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. Avcı Architects, birçok sektörde uzmanlaşmasıyla birlikte, sürdürülebilirlik, üst ölçekli planlardan tek bir ürünün tasarımına kadar farklı ölçeklerin etik altlığını oluşturmaktadır.

Avcı Architects, İngiltere’nin yanı sıra İtalya, Macaristan, Suudi Arabistan, Gana, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Türkiye ve yakın zamanda da, Afrika memleketleri Nijer, Benin ve Kongo’da projeler tasarladı. Şu andaki aktif olan projeleri ticari ve kurumsal ofisler, perakende merkezleri, özel konut imarları, sergiler ve müzeler de dâhil olmak üzere eğitim ve kültür binalarını içermektedir. Avcı Architects’in Londra, İstanbul ve Ljubljana’da stüdyoları bulunmaktadır.

Selçuk Avcı:
1961 yılında doğan Selçuk Avcı, Londra ve İstanbul’da yerleşik olan Avcı Architects’in, Urbanista’nın ve mimarlık, sanat ve tasarım odaklı ortak çalışma platformu The Circle’ın kurucusudur. 1989 yılında kendisine ait ilk özel şirketi Londra’da Avcı Jurca Architects adı altında kurdu ve sonrasında Londra, İstanbul, Budapeşte ve Belgrad’da yerleşik olan multidisipliner bir tasarım öncüsü stüdyoya dönüştürdü. Konut sektörü, ticari sektör, ofisler, perakende, sanat, spor, hava alanı tasarımı, sağlık hizmetleri ve yüksek eğitim kurumları alanlarına yönelik çok çeşitli programların tasarım ve idaresinde birçok kişisel deneyime sahip olan Avcı ekolojik tasarım ve enerji tasarrufunu ön planda tutan mimari anlayışıyla bir çok projeye imza attı.

Londra’da Architectural Association’da, Delft’de TU’da, Ljubljana’da Fakulteta za Arhitekturo’da mimarlık dersleri veren Avcı, İstanbul’da Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde stüdyo yürüttü ve ITÜ’de stüdyo dersleri verdi. Halen ekolojik tasarım üzerine zaman zaman atölye dersleri ve konferanslar vermektedir.

Yürüttüğü projeleri ve uygulanan yapıtları ulusal ve uluslararası sayısız ödül kazandı ve çalışmaları birçok dergide yayınlandı. Bunlardan en dikkate değer olanı, şirketi Avcı Architects’in “İngiltere’nin 50 En İyi Genç Şirketi Rehberi”nde yer almasıdır. Avcı’nın tasarım direktörü olarak 1989 yılında Avrupa Birliği Enerji Tasarruflu Mimari Yarışmasında ilk birincilik ödülünü kazandı ve Londra’da Energy Conscious Design Architects tasarım direktörü iken yaptığı projelerle 1998 yılında RIBA Bölgesel Ödülü’nü aldı. Avcı tarafından projelendirilen Ankara’daki Türkiye Müteahhitler Birliği Binası Londra’da Building Magazine tarafından “En İyi Uluslararası Proje”, 2014 Sign of the City Ödülleri’nde ise “En İyi Mimari Proje” seçildi. Türkiye Müteahhitler Birliği Binası aynı zamanda 11.Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Ödülleri’nde “Yapı Ödülü” ve sürdürülebilirlik nitelikleriyle de LEED Platinum Sertifikası almaya hak kazandı.

Ece Çakır Aidan:
Ece Çakır Aidan, University of Miami Mimarlık fakültesinden mezun olduktan sonra, Architectural Association School of Architecure Londra’da Sürdürülebilir Mimari ve Çevresel Tasarım bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Ece, Miami, Londra ve İstanbul’da uluslararası projelerde çalışarak derin pratik ve profesyonel deneyim kazandı. Masterplan, karma kullanım, ulaşım, kültürel ve spor yapıları gibi çok ölçekli projelerin tasarım ve idaresinde çalışan Ece, dünya çapındaki uluslararası mimarlık uygulamalarında geniş tecrübe sahibidir. Ece İstanbul’da kendi ofisini kurdu ve 2017 yılında AVCI ARCHITECTS’e Tasarım Direktörü ünvanı ile katıldı.


Ece, çevresel tasarım, yapı fiziği ve sürdürülebilirlik alanlarında özelleşen, bu konuda araştırmalarını bilgisayar destekli tasarım teknolojileri ile destekleyen bir mimardır. Bu ilgisini yıllar boyunca profesyonel deneyimler ve akademik araştırmalarla eş zamanlı olarak geliştirmiştir. Ofis içerisinde, tasarımında verimlilik prensiplerini destekleyerek sürdürülebilir çözümler üretilmesine ve bu çözümlerin projelerin bütününe uygulanmasına odaklanmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmış, ayrıca The Circle Academy’de de koordinatör olarak rol almakta, mimarlık ve tasarım alanlarında bilginin yayılmasına odaklanan sosyal ve Akademik araştırmalar kurgulamaktadır.

Ece Çakır Aidan 2019 WICE (European Women in Construction) ödüllerinde ‘En İyi Mimar’ kategorisinde bir çok kuvvetli aday arasında finalist olarak seçilmiştir.

Yüksel Demir:
Danısman, Doç. Dr.
İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi  Mimarlık bölümünden mezun oldu (1983-1987), Mimari Tasarım Alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Yüksek Lisans  (1990) ve  Doktora (2000) derecelerini  İTÜ Fen Bilimleri  Enstitüsü aldı. Mimarlık yapıyor (1987- ).. İTÜ Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu (2007-2016). Anadolu Üniversitesi’nde (2008-2012), İtalya’da Politecnico Di Milano’da (2009-2015) ve ABD’de Auburn Üniversitesinde (2016-2017 Güz Dönemleri) Misafir Öğretim üyesi olarak bulundu. Halen yöneticisi olduğu İTÜ Mardint Uygulama Araştırma Merkezi’nin kuruluşunda (2005- ) görev aldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Delegeliği ve EKA-MBÇK üyeliği yaptı (2014-2016). Disiplinlerarası The Circle Platformunun kurucularındandır. Çalışmaları ulusal ve uluslararası ödüller aldı ve yayınlandı. Halen Türkiye’nin Antarktika’da Araştırma Üssü Kurulması Çalışma Grubu Koordinatörlüğünün yanı sıra İTÜ Mimarlık Bölümünde Öğretim Üyesi ve İTÜ Rektör Danışmanı olarak İTÜ’nin Araştırma Üniversitesine dönüşümü ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor; aynı zamanda Urbansita-Avcı Mimarlık Bünyesinde danışman olarak bulunuyor.

David Turnbull:
AVCI Architects’in İngiltere’deki ortağı olan profesör David Turnbull, ayrıca ekolojik ve toplumsal sorunlara mimari çözümler sunmaya odaklanan New Jersey merkezli ATOPIA Innovation’ın ve ATOPIA Research / PITCHAfrica’nın direktörlüğünü yürütüyor. Turnbull ayrıca yaklaşık 30 yıldır mimarlık fakültelerinde profesör olarak görev yapıyor ve temelde tasarım sorunlarına odaklanıyor. Akademik kariyerine 1989 yılında Londra’daki The Architectural Association’da başlayan Turnbull o zamandan bu yana Yale, Toronto, Columbia ve Bath gibi dünya çapındaki üniversitelerde görev aldı. Şu anda New York’taki Cooper Union’da mimarlık bölümünde görev yapan Turnbull çeşitli kuruluş ve enstitülerde sürdürülebilir mimarlık ve yenilikçi tasarım konusunda çalışma ve faaliyetlerine devam ediyor.

David Turnbull’un kurucusu olduğu PITCHAfrica kapsamında, şu ana kadar birçok yenilikçi projeye imza atıldı, büyük ve küçük ölçekli mimari çözümler üretildi.  PITCHAfrica’nın Kenya’da ilk SU-BANKASI Okulu, The Zeitz Foundation işbirliğiyle 2012’de kuruldu ve USGBC tarafından “Yeryüzündeki En Yeşil Okul” olarak tanımlandı. SU-BANKASI Okulları Danimarka merkezli SUSTANIA tarafından dünyadaki en iyi 100 sürdürülebilir çözüm projesi arasında gösterildi ve 2013 Buckminster Fuller Challenge’da INTERFACE destek ödülünü kazandı. PITCHAfrica’nın ilk SUBANKASI Kampüsü, Londra Tasarım Müzesi tarafından “2015 Yılının En İyi Tasarımları” arasında seçildi. Bu proje kapsamında bir futbol stadyumu ve bir okul, yağmur suyu toplama merkezine dönüştürüldü ve “Ekolojik Çevre Merkezi” kuruldu.