(Mixer)’deki PRINTED Sergi Serisi Bu Sene MARCUS GRAF’ın Küratörlüğünde!

2014 yılından itibaren her sene farklı baskı teknikleri ile üretilmiş orijinal baskı eserlere yer veren “Printed” sergi serisi bu sene Marcus Graf küratörlüğünde yeni bir seçki ile izleyici ile buluşuyor. Bu sene Printed ’19: Multiple Choice alt başlığı altında, ipek baskıdan fotoğrafa, deneysel baskı tekniklerinden üç boyutlu objelere, farklı tekniklerle üretilmiş eserlere yer veriyor. Farklı nesiller ve disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren sergi, baskının önemini, gücünü ve özgünlüğünü ortaya koymayı hedeflerken aynı zamanda izleyiciyi baskı ve çoğaltılabilir objeler dünyasına davet ediyor.


Printed ’19
Tarih:
11 Nisan-1 Haziran 2019
Açılış: 11 Nisan 2019, 18:30 – 20:30 
Yer:
Mixer


Printed ’19
Sanatçılar 

Abidin Dino, Adnan Çoker, Ahmet Duru, Alp Sime, Ardan Özmenoğlu, Arif Dino, Aslı Işıksal, Ata Kam, Aylin Zaptçıoğlu, Baysan Yüksel, Beyza Boynudelik, Canan Dağdelen, Cins, Doğu Özgün, Egemen Tuncer, Emin Mete Erdoğan, Erdal Duman, Fırat Engin, Funda Özgünaydın, Gülay Semercioğlu, Hallederiz İnş., Hasan Deniz, Hasan Pehlevan, İlkhan Erdoğan, Kerem Ozan Bayraktar, Mert Acar, Onur Mansız, Ömer Pekin, Ömer Uluç, Sevim Kaya, Tutku Bulutbeyaz, Vahap Avşar

Printed sergi serisi, arka planda kalmış ve henüz gün yüzüne çıkmamış baskıları izleyici ile buluşturmayı ana misyonlarından biri olarak ele alıyor. Baskı ve çoklu üretim teknikleri ile ilgilenen fakat daha önce böyle bir üretim fırsatı bulamayan sanatçılara bir deneyim alanı sunmak ise Printed sergisinin bir diğer misyonu. Multiple Choice sergisinde, birçok sanatçının kendi üretim pratikleri doğrultusunda yaptıkları biricik işlerden farklı olarak çoğaltılabilir işlerini görmek mümkün.

Sergi; farklı fikir, estetik ve yöntemlerin harmanlanmış bir hali olarak çağdaş sanatın bugünkü çoğulcu tavrını yansıtıyor. Aynı zamanda farklı dönemlerde üretilen işler ile bizi bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Ardan Özmenoğlu, don’t forget, serigrafi,2013

Printed serisinin 2019 versiyonu, Multiple Choice adı altında, serigrafiden fotoğrafa, deneysel edisyon tekniklerinden üç boyutlu çoğaltılabilir objelere kadar uzanan bir seçki ile karşımıza çıkıyor. Sergi, sanat edisyonlarının zenginliğini gözler önüne sermek amacıyla farklı kavramsal yaklaşımlar, biçimsel fikirler ve teknik çözümler barındırmakta. Farklı nesiller ve disiplinlerden birçok sanatçıyı bir araya getiren sergi, baskının önemini, gücünü ve özgünlüğünü ortaya koymayı hedeflerken aynı zamanda izleyiciyi baskı ve çoğaltılabilir objeler dünyasına davet ediyor.

Emin Mete Erdoğan, güneş ana, ahşap ve PNA üzerine akrilik,2019

Multiple Choice bir düşünceler, fikirler, estetik ve metodların bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Çağdaş sanat ve bugünün çoğulcu yaklaşımını yansıtıyor ve böylece sergi ziyaretçilerinden baskıların büyüleyici gerçekliğine doğru bireysel bir yolculuğa çıkmalarını amaçlıyor.