(Siyah Beyaz), ŞULE ERDEM’in Yedinci Kişisel Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor…

Ankara’nın köklü sanat galerilerinden Siyah Beyaz, 13 Nisan haftası Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Şule Erdem’in yedinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Çalışmalarında “güçlü kadın” figürüne yaptığı vurguyla öne çıkan Erdem, bu kez üç yıl önce atlattığı kanser hastalığıyla mücadele sürecini performans sanatçısı Ninel Çam üzerinden cesurca sanatseverlerle paylaşıyor.

Çektiği doğum, portre, belgesel fotoğrafları ve nü fotoğraflarla alanında çalışmalara devam eden sanatçı Şule Erdem, yine sıra dışı bir işle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

2016 yılının Ocak ayında zorlu bir sürecin ardından, kendi deyimiyle “kefeni yırtan” Erdem, bu süreci performans sanatçısı Ninel Çam’ı fotoğrafladığı sergisiyle anlatıyor.

Şule Erdem sergisini şu sözlerle ifade ediyor: “Her şey İspanya’da yaşayan arkadaşım Ninel’in telefonuyla başladı. 3 günlüğüne Türkiye’ye gelecek ve perküsyon ustası Okay Temiz’le kadına şiddet temalı bir performans sergileyecekti. Performans sırasında Ninel’in “kefen” adını verdiği örtü altındaki devinimlerinden çok etkilendim ve onu fotoğraflamaya karar verdim.”

Erdem, performansın hem yalnız kadınların hayata tutunma sürecine hem de kendi tedavi süresince yaşadığı iniş-çıkışlara ve her şeye rağmen güçlü kalma çabasına olan benzerliğini, high-key tekniğini kullandığı 12 kare fotoğraf ile özetliyor.