(Ege Maden İhracatçıları Birliği) DOĞAL TAŞ TASARIM YARIŞMASI Düzenliyor…

Türk doğal taşı projeler için tasarlanacak. Çeşit çeşit desen ve renkte dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan Türkiye, büyük mimari projelerde Türk doğal taşının daha fazla kullanılması için tasarımcılarla mimarları “Doğal Taş Tasarım Yarışması”nda bir araya getirecek.

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Doğal Taş Tasarım Yarışması”nın startı dünyanın en büyük iki doğal taş fuarından biri olan İzmir Marble Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda verildi.

Tasarımcılar Türk doğal taşına ruh verecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, bu yıl ilk defa organize edecekleri “Doğal Taş Tasarım Yarışması” ile tasarımcıların Türk doğal taşına ruh vermesini amaçladıklarını, tasarımcıların ortaya çıkardığı eserlerin projelerde kullanılması için mimarlarla buluşmalarını da planladıklarını kaydetti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya

Doğal taş Tasarım Yarışması ile Türk doğal taşının daha katma değerli şekilde büyük mimari projelere girmesini hedeflediklerini anlatan Kaya, “Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılabilmesi, özgün ve üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması, sektör ile üniversite öğrencilerinin ve profesyonellerin bir araya getirilmesi, doğal taş ihracatında tasarım açısından güçlü, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ürünler geliştirilmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Başvurular 15 Nisan’da başlayacak

Ege Maden İhracatçıları Birliği Tasarım Yarışmasına başvurular 15 Nisan – 20 Mayıs 2019 tarihleri arasında online bir şekilde kabul edilecek.

Başvuran tasarımcılar için doğal taş fabrika gezisi planlanıyor. Proje ve Tasarım Değerlendirme Jürisi’nin başvurular arasında yapacağı seçim sonrasında dereceye giren tasarımlar için 3 boyutlu modelleme çalışması yapılacak.

Modellerin tasarımları gerçekleştikten sonra mimarlarla tasarımcıların bir araya geleceği Mimarlık Haftası ile eş zamanlı bir ödül töreni, sergi ve mimarlarla network toplantısı ile doğaltaş tasarım yarışmasının finalize edilmesi planlanıyor.