(Argos Şirketler Grubu)’nun Desteklediği KAPADOKYA ÇALIŞTAYI’nın Proje Alanı ve Katılımcıları Belirlendi!

Kapadokya’nın ev sahipliği yapacağı ve 6-13 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Koruma ve Mimarlık Çalıştayı’na, Lyon ENSA’dan 45, Matera UNIBAS’dan 32 ve 20 mimarlık okulundan 52 Türk öğrencinin katılımı kesinleşti. Çalıştaya, mimarlık bölümü mezunu yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılıyorlar.

Türkiye, Fransa ve İtalya’nın işbirliği ile düzenlenen “Kapadokya Koruma ve Mimarlık Çalıştayı”, 3 yıl sürecek bir öğrenme ve araştırma çabasının ilk ürünü olarak projelendirildi. Buluşmanın öncelikli hedefi, öğrencilerin uluslararası ortak çalışma deneyimi edinmeleri; özel ve özgün değerler taşıyan farklı coğrafyaları tanımaları; dünyanın farklı bölgelerindeki geleneksel mimariyi tanıyıp öğrenmeleri; yerel koşulların gereksinimleri doğrultusunda gerçekleşmiş olan restorasyon ve dönüşüm uygulamalarını yerinde görerek analiz etmeleri olarak özetlenebilir.

Kapadokya’nın Unesco Dünya Miras Alanının önemli yerleşimlerinden biri olan Uçhisar’daki bir alanda 4 gün boyunca çalışacak olan öğrenciler, hem var olan mimari mirası korumak hem de yeni eklerin tasarlamak gerektiren bir dönüşüm projesi için fikir üretecekler. Bu vesileyle, yerel sosyo-ekonomik koşullar, geleneksel yapım yöntemleri, çevresel etkiler ve çok kültürlü bir uluslararası ekip ile birlikte üretme pratiği gibi konularda, öğrenme ve fikir geliştirme olanağını bulacaklar. Bu deneyimle eş zamanlı olarak paydaş okulların eğitim kadroları da, geleneksel mimaride yeni yaklaşımlar, yerel malzemeler, özgün zanaatlar ve yapım teknikleri gibi konularda fikir alış-verişi yapma imkânı bulacaklar.

Lyon’dan École Nationale Supérieure d’Architecture (ENSA), Matera’dan Università degli Studi della Basilicata (UNIBAS) ve Türkiye’den Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ve Kapadokya Üniversitesi’nin (KÜN), Argos Şirketler Grubu desteğiyle düzenlediği uluslararası koruma ve mimarlık çalıştayının ikinci etabı 2020’de Matera’da, son etabı 2021’de Lyon’da gerçekleştirilecek. Çalıştayda ortaya çıkan ürünler kitap olarak basılacak.

Kapadokya’daki çalıştay programı 3 bölümde hayata geçecek:

A. Atölye Ekibi: 32 İtalyan, 15 Fransız ve 26 Türk öğrenciden oluşacak grup, Uçhisar’da kendilerine verilen alanda, 4-5 karma ekip halinde fikir projeleri geliştirecekler. 8 Nisan’da başlayacak çalışmaların sonuçları 12 Nisan’da sunulacak. Ekibin çalışma dili İngilizce olacak.

B. Gezi ekibi: 30 Fransız ve 27 Türk öğrenci/mimarın katılacağı bu grup, 9-10-11 Nisan günleri boyunca, rehberli bölge gezileri yapacaklar ve seminerlere katılacaklar. Bu grubun üyeleri, Çalıştay sertifikası alabilmek için, genel izlenimlerine ilişkin birer ödev verecekler. Ödevin içeriği (eskiz, metin, foto, vd.) katılımcının kendisine bağlı olacak. Ödevin Çalıştay kitabında yayımlanıp yayımlanmayacağı, editoryal grubun kararına bağlı olacak.

C. Seminerler: Çalıştay süresi boyunca, 3 günde toplam 12 seminer verilecek. Seminerlerin dili İngilizce olacak. Kesinleşmiş seminer programı ayrıca ilan edilecek.

Seminerler konusundaki başvuruların yoğunluğu nedeniyle, paralel seminerlerin düzenlenmesi önerileri, organizasyon ekibi tarafından değerlendiriliyor.