(Konya Teknik Üniversitesi) Mimarlık Bölümü, CINEMARCH-I: SİNEMASAL MEKANLAR Panelini Düzenliyor!

Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, sanat ve bilimi entegre eden tasarım yaklaşımı ile eğitim vermeyi amaçlarken sinema ve mimarlığın ortak noktaları iki disiplinin birbirine katkı sağladığı arakesitte bir dizi etkinlik yapmayı planlamaktadır. CINEMARCH panelleri bu iki disiplinin bir araya getirilmesi amacıyla Konya Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından Mimarlar Odası Konya Şubesinin de katkılarıyla organize edilmiştir.


CINEMARCH Panelleri I: “Sinemasal Mekânlar”
Tarih: 1 Mart 2019 – 17:00
Yer: Konya Teknik Üniversitesi  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Senato Odası


CINEMARCH’ın fakülte bünyesinde düzenlenen Uluslararası kongre ICONARCH ve ulusal UKEM gibi sürekli olması vizyonu ortaya çıkmıştır. Sinema ve mimarlık üzerine çalışan, ilgi duyan herkesi özellikle meslektaşları, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getirmek fikri CINEMARCH panellerinin çıkış noktası olmuştur.

Sinema yedinci sanat olarak bütün sanat dalları ile yakın bir bağ kurmaktadır. Ancak mimarlık ve sinemanın ilişkisi sinemanın icadından beri süregelmektedir. Mimarlık ve sinemanın merkezinde; insan, zaman ve mekân vardır. İşte bu yüzden, mimarlık ve sinema ilişkisi son yıllarda akademik çevreler tarafından incelenmekte ve her iki disiplin için de bu birlikteliğin somut faydaları gözlemlenmektedir. Bu farkındalık ve bilince katkı vermesi amacıyla CINEMARCH panellerinin ilki 1 Mart 2019 Cuma günü “Sinemasal Mekânlar” başlığı altında gerçekleştirilecektir.

Cinemarch- I panelistleri: Işıl Baysan Serim Asu Beşgen, Serdar Öztürk

Panelistlerden Işıl Baysan Serim, bir mimar olarak daha öğrencilik yıllarında “film seyirciliğinin de inşa edilebilen bir olgu olduğunu” fark ederek, tutkulu bir şekilde sinema ve mimarlık arakesitinde yıllardır düşünce üreten Sinetopya Dergisinin Editörü olarak kente dair filmler hakkında birikimlerini paylaşacaktır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden CINEMARCH’a katılan ikinci panelist Prof. Dr. Asu Beşgen mimarlık ve sinema arakesitinde lisans ve lisanüstü düzeyde dersler vermektedir. Asu Beşgen, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun olan meslektaşımız ve aynı zamanda yönetmen olan Yeşim Ustaoğlu filmleri üzerinden kültür ve mekân analizleri yapacaktır.

“Sinema dil değildir. Edebiyat değildir. Hikâye değildir. Sinema, sinemadır. Sinemanın özü, hareket ve zaman bloklarıdır. Sinema kendi felsefesini kendi yapar. Sinemanın ürettiği felsefeye, sinematik felsefe denir” sözleriyle sinema ile kurduğu ilişkiye vurgu yapan SineFilozofi Dergisi Editörü ve sahibi İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölümü Profesörü Serdar Öztürk panelin son konuşmacısıdır.