(SALT Galata)’da İDEALİST MEKTEP, ÜRETKEN ATÖLYE Sergisi Paralelinde Söyleşi…

Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü öğrencisi Kayıhan Keskinok (sağdan birinci) modelaj atölyesinde, 1944

1932’den 1973’e Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü inceleyen İdealist Mektep, Üretken Atölye sergisi paralelinde, bölümün 1965 mezunu Gülgün Başarır ile 1961 mezunu Süleyman Saim Tekcan SALT Galata’da söyleşecek.


Gülgün Başarır, Süleyman Saim Tekcan ve Emre Zeytinoğlu
29 Ocak Salı, 19.00, Atölye II-III


“Sanatçı olmadan iyi bir sanat eğitimi veremez, iyi bir öğretmen olamazsınız tavrı vardı. İşte bu öğrenim sürecinde Refik Epikman’ın öğrencisi oldum. Öğrencileriyle bire bir ilgilenirdi. Her yaptığımız desenin kenarında mutlaka dokunuşu vardır.”
Gülgün Başarır*

Emre Zeytinoğlu’nun moderatörlüğünü yapacağı programda, Gazi Resim-İş’e özgün bir nitelik kazandıran sanat eğitimi anlayışı değerlendirilecek. 1973’e dek yatılı olan bölümün iş fikrine dayalı müfredatının; modelajdan mukavvaya çok sayıda malzeme ve pratiği tanıtan, uzun saatler üretime açık iş ve sanat atölyelerinin “sanatçı öğretmenler”in yetişmesine katkıları irdelenirken bu bağlamda Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’yle ayrıştığı yönler ele alınacak.

Program dili Türkçe’dir. İdealist Mektep, Üretken Atölye 17 Şubat’a kadar SALT Galata’da görülebilir.

*Sanatçıyla İdealist Mektep, Üretken Atölye için Haziran 2018’de yapılan söyleşiden alıntı.


Gülgün Başarır:
Sanatçı, eğitimci ve Dolayısıyla Sanat (Scala, 2009) kitabının yazarı.

Süleyman Saim Tekcan:
Sanatçı, eğitimci ve IMOGA / İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nin kurucu yönetim kurulu başkanı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığı ve Yeditepe Üniversitesi ile Işık Üniversitesi güzel sanatlar fakültelerinin kurucu dekanlığını yaptı.

Emre Zeytinoğlu:
Sanatçı ve akademisyen. Sanat teorisi üzerine dersler veriyor. Sanat, Bazı Şeyler ve Eleştiri (Corpus, 2017); İktidarsızlığın İktidarı ve Sanat (Ayrıntı, 2014); Baksı: Bir Boşluğa İşaret Bırakmak, Mesafe ve Temas (Baksı Kültür Sanat Vakfı, 2013); Sadi Diren Retrospektif 1957-2008 (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2009); Sanat Üzerine Yersiz Yorumlar (Bağlam, 2008); Uyku Tulumunda Spor (Telos, 2005) ve Sanatın Suç Ortaklıkları (Bağlam, 2003) kitaplarının yazarı.