(Cosentino)’ya bir ALMAN TASARIM ÖDÜLÜ

Cosentino’nun iş birliği yaptığı ünlü tasarımcı Daniel Germani tarafından tasarlanan, İtalyan mobilya üreticisi Riva 1920’nin ultrakompakt yüzey Dekton kullanarak geliştirdiği ve 50 bin yıllık Kauri ahşabı kullanılarak tasarlanan DeKauri projesi, Alman Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

 Dünyanın lider kuvars yüzey üreticilerinden Cosentino, aldığı ödüllere bir yenisini ekledi. Tasarım dünyasındaki son gelişmeleri desteklemek amacıyla German Design Council tarafından düzenlenen, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan 2019 Alman Tasarım Ödülleri “Banyo ve Sağlık” kategorisinde Birincilik Ödülü’ne layık görüldü. Jürinin değerlendirmesine sunulan 5 bin 400 tasarım arasından sıyrılarak ödülü kazanan DeKauri projesi, Cosentino’nun iş birliği yaptığı ünlü tasarımcı Daniel Germani tarafından tasarlanan, İtalyan mobilya üreticisi Riva 1920’nin ultrakompakt yüzey Dekton ve 50 bin yıllık Kauri ahşabı kullanılarak yapılmasıyla öne çıkıyor.  

 DeKauri, soğuk banyo hissini ortadan kaldırıyor

DeKauri, geleneksel İtalyan büfelerinden aldığı ilhamla banyoda şıklık ve işlevselliği bir arada sunuyor. Projenin yaratıcısı Germani, “Konu mutfak olunca, her şeyin ortalıkta görünmeyecek şekilde saklanabildiği, ustaca düşünülmüş, yenilikçi tasarım çözümlerine rastlanırken banyoda durum her zaman böyle olmuyor. Banyo depolama çözümlerinin temelde hiç değişmediğini fark ettim. DeKauri banyonun vazgeçilmez gerekliliklerini inanılmaz bir estetiğe dönüştürüyor. Soğuk banyo hissinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Bu tasarımı bir master süitte, bir tuvalette ya da banyonun iç içe geçtiği bir yatak odasında da düşünmek mümkün” diyor.

“DeKauri, modern zamanlara bir ata yadigarıdır”

Lavabo ve büfeyi oluşturan Kauri ağacıyla Germani’nin malzeme kullanımı Tabiat Ana’nın gücüne saygı duruşu niteliğinde bir kompozisyon oluşturuyor. Kullandığı teknolojiyle doğal taşın güzelliğini benzersiz bir dayanıklılıkla sunan Dekton ve Yeni Zelanda’da yapılan kazılar sonucu ulaşılan, bataklık ve sular altında binlerce yıl boyunca gömülü kalmış Kauri ağacının birlikteliği, tasarıma tam anlamıyla egzotik bir hava katıyor. Germani tasarımını, “DeKauri modern zamanlara bir ata yadigarıdır” şeklinde özetliyor ve ekliyor: “Sonsuz cazibesi ve kusursuz işçiliği onu nesiller boyu yaşatacak”.


Dekton:
Cosentino’nun ultrakompakt yüzey markası Dekton, hem iç mekan hem de dış mekanlar için mimari ve tasarım dünyasında küresel bir lider olma hedefiyle yaratılmış, yenilikçi bir yüzey kategorisidir. Dekton, cam, porselen malzemeler ile kuvars yüzeyleri üretmek için kullanılan hammaddelerin mükemmel bir karışımıdır. Dekton yüzeyi her türlü yüksek kalitede malzemeyi yeniden canlandırabilir. Geniş formatta (320 cm x 144 cm’ye kadar) ve farklı kalınlıklarda (0,8 cm, 1,2 cm ve 2 cm) üretilmektedir. UV ışınlarına, çizilmelere, lekelere, darbelere ve termal şoka karşı çok yüksek dirençli olan Dekton gözeneksiz yapısıyla sıvıları emmez. Dekton’a özgü bu üstün teknik özelliklerin tümü, Cosentino Group’un Ar-Ge departmanı tarafından özel olarak geliştirilen teknolojisi sayesinde hayata geçmektedir. Dekton, yenilikçi bir ultra sıkıştırma işlemi olan TSP teknolojisi ile üretilmiştir. Bu, Dekton’un tamamen devrim yaratan bir özelliğidir. Dayanıklı, bakımı kolay, zeminler, cepheler, duvar kaplamaları ve tezgahlar da dahil olmak üzere iç ve dış mekanlarda kullanım potansiyeline sahiptir. Prestijli mimar ve tasarımcı Daniel Libeskind, İber Yarımadası’ndaki tek çalışması olan “Beyond the Wall” tasarımında Dekton’u kullanmıştır. Dekton, cephe, zemin ve diğer kaplamalar gibi farklı alanlarda 40.000 m2’den fazla ürünün kullanıldığı “Movistar’ın Rafa Nadal Akademisi”nin sponsorluğunu üstleniyor. Dekton XGloss, 2016 Red Dot Ürün Tasarım Ödülü’nü kazanmıştır.