Han Tümertekin, Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu ile (Akbank Sanat)’ta MİMARLIK ÜZERİNE Söyleşi…

Akbank Sanat, mimarlık dünyasının önemli temsilcilerini bir araya getirdiği ÖTE/DE/Kİ MİMARLIK sergisi kapsamında; 4 Ocak 2019 Cuma günü küratör Hasan Bülent Kahraman, serginin danışmanı Luca Molinari ve eserleri sergilenen mimarlar Han Tümertekin, Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu katılımıyla bir söyleşi düzenliyor.


ÖTE/DE/Kİ MİMARLIK ÜZERİNE
Tarih: 4 Ocak 2019, Cuma, 18:30
Yer: Akbank Sanat


Söyleşide; mimari projelere ve yaratım süreçlerine odaklanan sergiden başlayarak yer, mekân, kimlik, bellek ve aidiyet üzerine bir konuşma gerçekleşecek.

Han Tümertekin, Hasan Bülent Kahraman, Luca Molinari, Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu katılacağı konuşma ücretsizdir. Davetiyeler danışmadan konuşma saatinden bir saat önce dağıtılmaya başlanacaktır.


Öte/de/ki Mimarlık sergisi:
Öte/de/ki Mimarlık sergisinde; bir proje seçkisi üzerinden hem Tabanlıoğlu Mimarlık hem de Mimarlar + Han Tümertekin ofislerinin eskizler, fotoğraflar, videolar, malzemeler ve maketlerle bezenmiş, projelerinin gelişim ve uygulama süreçlerine tanıklık ediyoruz.

Tabanlıoğlu Mimarlık, Dakar Kongre Merkezi projesi ile başlayarak, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın yeni projesi ‘Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi, Tersane İstanbul, AKM, Bodrum Loft, Lusail Benchmark, Balhambar Kitaplık-Cafe, New York‘tan konut örnekleri gibi farklı projelerle sergide yer alıyor.

Mimarlar + Han Tümertekin de Strazburg’daki T.C. Misyon Binaları projesi üzerinden 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan B2 Evi, Ulaanbataar Türk Konsolosluğu, Santral Enerji Müzesi, Çimtaş, Shibuya Dostluk Anıtı, Bomontiada, Santral enerji Müzesi ve Arnavutköy Mescidi gibi çeşitli projeleriyle yer alıyor.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman:
Yurt içinde ve dışında inşaat mühendisliği, iktisat, sanat kuramı, siyasal kuram konularında eğitim gördü ve her birinden ayrı ayrı akademik dereceler edindi. Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesinde öğretim üyesi, Dekan ve Rektör Yardımcısı olarak bulundu. Sabancı Üniversitesi kuruluşunda ve temel tasarımında yer aldı. Amerika’da çeşitli üniversitelerinde ders verdi ve yönetsel görevler aldı. Şu anda Netkent Akdeniz ve Araştırma Bilim Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Luca Molinari:
Mimarlık eğitimi, küratörlük, yayıncılık ve danışmanlık alanlarında 30 yılı aşkın süredir geniş bir deneyime sahip olan Luca Molinari, 2015 yılında kendi bağımsız şirketini kurmuştur. Mimarlıkta tecrübeli uzman ekibi ile birlikte  grafik ve sergi tasarımı, yayınlama, kopyalama ve proje yönetimi alanlarında hizmet vermektedir..

Tabanlıoğlu Architects:
Tabanlıoğlu Mimarlık 1990 yılında Murat Tabanlıoğlu ve babası Hayati Tabanlıoğlu tarafından kurulmuş olup, 1995 yılında Melkan Gürsel (AIA Int.) Gruba ortak olarak katılmıştır.1950’den bu yana uzun aile geleneği ile İstanbul merkezli mimarlık firması, Çankaya Camii’nin mimarı Dr. Hayati Tabanlıoğlu, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Galleria’nın Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi Galleria ile başladı. Yaklaşık 60 yıldır çalışmalarını südüren ofis, titizlik ve bilgi birikimine dayalı bir profesyonellik göstermektedir. Tabanlıoğlu Mimarlık, konutların, ofislerin, sanayi tesislerinin, alışveriş merkezlerinin ve dönüşüm projelerinin “mekan” ve “gereksinimlerin” bireyselliğini göz önünde bulundurarak yenilikçi, ancak verimli ve ekonomik açıdan uygun tasarım alternatifleri geliştirmektedir.

Han Tümertekin:
Han Tümertekin, mimari etkinliğini 1986 yılında İstanbul’da kurduğu Mimarlar ve Han Tümertekin Proje Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. çerçevesinde yürütmektedir. Tümertekin, Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık ve Fransa’da projeler gerçekleştirmiştir. Mimarlık öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Tümertekin, İstanbul Üniversitesi’nde tarihsel koruma konusunda çalışmalar yapmıştır. Mesleki çalışmalarına ek olarak 1992 yılından bu yana mimarlık öğrenimine de katkıda bulunan Tümertekin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans programının kurucu ve yürütücülerindendir. Harvard Graduate School of Design, Ecole Spéciale d’Architecture-Paris ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’da konuk öğretim üyeliği yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası pek çok jüride görev alan Tümertekin verdiği konferanslar ve yönettiği workshop’ lar ile uluslararası mimarlık etkinliklerinde yer almaktadır. Domus, Abitare, Architectura Viva, d’Architecture, ‘World Atlas of Contemporary Architecture’, ‘Atlas of 21st Century World Architecture’ gibi yayınlar Tümertekin’in çalışmalarına yer vermiştir. Ayrıca seçilmiş projeleri Harvard University Press tarafından bir monografi olarak yayınlanmıştır. 1998 ve 2000 yıllarında Ulusal Mimarlık Ödülü’ne (Türkiye) layık görülen Tümertekin’in çeşitli ulusal ve uluslararası ödülleri vardır. Mies van der Rohe ödüllerinde SM Evi sergilenen Tümertekin, ‘B2 Evi’ ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. ‘2007 Ağa Han Mimarlık Ödülü jürisinde de yer alan Tümertekin, 2008 yılından bu yana Ağa Han Mimarlık Ödülleri Yönetim Kurulu üyesidir.

Melkan Gürsel:
1970 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitiren Gürsel Barselona’da mimarlık ve şehircilik konusunda yüksek lisans yaptı. Yüksek lisansı sonrasında Türkiye’ye dönerek mimarlık kariyerine başlayan ve çeşitli mimarlık bürolarında çalışan Melkan Gürsel, 1995 yılında Tabanlıoğlu Mimarlık’ta çalışmaya başladı. Tasarımlarında insanlardan ve çevresindeki yaşamlardan ilham alan sanatçı, dış görünümdeki estetiğin yanı sıra işlevselliği ve kullanıcı konforunu da ön planda tutuyor. Hem yaşam alışkanlıklarına hem de arazi, iklim gibi çevre koşullarına uyumlu mimari tasarımlar yapıyor; mekanları yeniden yorumlayarak yaratıcı ve ekonomik olarak uygulanabilir çözümler üretiyor. Melkan Gürsel, Türkiye’nin ve dünyanın birçok kentinde binalarıyla iz bırakan başarılı bir mimar. İstanbul’un siluetine, kültürüne ve sosyal yaşamına önemli yapılar kazandıran Melkan Gürsel, Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü (RIBA) ödülünü kazanan ve Avrupa’nın en başarılı mimarları listesinde yer alan ilk mimarımız.

Akbank Sanat:
25 yıldır Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini destekleyen ve sanatın birçok farklı alanında uluslararası projelere yer veren Akbank Sanat, özellikle genç sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için çeşitli imkanlar sunmaktadır.  

“Değişimin hiç bitmediği yer” olma misyonuyla yılda 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmekte olan Akbank Sanat sergilerden modern dans gösterilerine, klasik müzik resitallerinden caz konserlerine, panellerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden tiyatro gösterilerine uzanan geniş bir yelpazede birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.