(Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi)’nde Öğrenciler SANATA DOYACAK

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in katkılarıyla sanatseverlerle buluşan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi kapsamında 14 yaş ve üzeri tüm öğrencilere kapılarını 5 TL’den açıyor.

Rus Avangardı akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisine ev sahipliği yapan SSM, 20. yüzyıl sanat tarihinin dönüm noktalarından birini, üniversite müzesi olmanın getirdiği akademik misyon ile çok daha fazla öğrenciyle buluşturmayı hedefliyor.

Sergide, dönem boyunca faaliyet gösteren ve sanatı hayatın her alanına yaymayı amaçlayan sanatçı ve okullar; müzikten edebiyata, tiyatrodan resim ve heykele, mimariden sinemaya ve bilimsel çalışmalara uzanan bir çerçevede temsil ediliyor. Rus Avangardı dönemine ait her akımın kronolojik bir sırada izleyiciyle buluştuğu sergi, eğitsel ve didaktik bir biçimde konumlanıyor.

“Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek”, sanat tarihinin ikonik eserlerinden Siyah Kare’nin yaratıcısı Kazimir Malevich, sanatla üretim arasındaki sınırları belirsizleştirerek sanatsal kuramda yeni bir dönemin öncüsü olan Vladimir Tatlin, fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatının cesur temsilcisi Alexander Rodchenko dahil olmak üzere Rus Avangardı akımının önemli isimlerini bir araya getiriyor. Dönemin kadın sanatçı yoğunluğuna da dikkat çeken sergide, metinle resim arasındaki etkileşimi temel alan Olga Rozanova, tasarladığı oyun dekorlarıyla tiyatro dilinin dönüşümüne katkıda bulunan Lyubov Popova ve yüzünü Rus halk sanatına dönerek Rus Avangardı’nda belirleyici bir rol üstlenen Natalia Goncharova’nın eserleri yer alıyor.

SSM, Pazartesi günleri hariç Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00-18.00, Çarşamba günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.