ATATÜRK KONUŞMALARI Serisi 1918-1938 Yılları Arasında Gündelik Yaşama Odaklanıyor!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün, Atatürk’ün vefatının 80. yılı sebebiyle düzenlediği “Atatürk Konuşmaları” konferans serisi, Prof. Dr. Zafer Toprak’ın gerçekleştireceği “Atatürk Döneminde Gündelik Yaşam: 1918-1938” başlıklı konuşma ile son buluyor. Konuşma, 20 Aralık Perşembe  günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.  

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Eylül ayından bu yana düzenlediği, dönemin toplumsal, kültürel ve siyasi tarihini mercek altına alan “Atatürk Konuşmaları” konferans serisinin son konuşmasını “Atatürk Döneminde Gündelik Yaşam: 1918-1938” başlığıyla Prof. Dr. Zafer Toprak gerçekleştiriyor. Konuşmasında, Cihan Harbi’nin ve Milli Mücadele’nin neden olduğu köklü dönüşümlerin yeni kurulan Cumhuriyet Türkiye’sini derinden etkilediğinin altını çizen Toprak, ancak 30’lu yıllarda bu travmanın üstesinden gelinebildiğinin altını çiziyor. Bu dönemde, Cumhuriyet Türkiyesi’nin geleceğe bakışı, köklü bir kültür devrimini gerekli kılıyordu. Halkevlerinin etkinliği, nüfus sorununa yönelik yürütülen sağlık politikaları, aile kurumunu pekiştiren önlemler, yeni bir dil ve tarih anlayışının benimsenmesi, laik toplum yapısının temellerinin atılması ve toplumda giderek kültüralizmin hakim olması gibi gelişmeler, gündelik yaşamın çerçevesini belirledi.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşen konuşma ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır ve yerler sınırlıdır.

Prof. Dr. Zafer Toprak:
Prof. Dr. Zafer Toprak, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin ardından Mülkiye’nin Diplomasi ve Dış Münasebetler şubesinden mezun oldu. Yüksek lisansını Londra Üniversitesi’nde, doktorasını İstanbul İktisat Fakültesi’nde yaptı. St. Olaf Üniversitesi’nden fahri doktora aldı. Akademik çalışmaları 19. ve 20. yüzyıl Türkiye’si üzerine yoğunlaştı. 1972 yılında Londra Üniversitesi’nde öğretim görevliliğine başladı. 1977’de Boğaziçi Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü’ne katıldı. Minnesota ve Paris üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. 1992-2013 yılları arası Boğaziçi Üniversitesi’nin çağdaş Türkiye ağırlıklı yüksek lisans ve doktora programlarının yer aldığı Atatürk Enstitüsü’nün başında bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde ders vermektedir.