(VitrA)’nın RIBA İş Birliği Düzenlediği MİMAR SOHBETLERİ’ne KATE MACINTOSH ve MARY DUGGAN Konuk Oluyor…

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül ayından bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri kapsamında, çağdaş mimarinin en iyi örnekleri üzerinden son gelişmeler paylaşılıyor. Tüm biletleri satılan ilk 3 etkinliğini geride bırakan konuşma dizisinin 28 Kasım’daki yeni buluşmasında, sosyal konut projeleriyle öne çıkan iki mimar konuk edilecek.

RIBA’nın Londra’daki merkezinde gerçekleştirilecek etkinlikte, Kate Macintosh ve Mary Duggan konuşmacı olacak. Türkiye saatiyle 22.00’de başlayacak “Kuşaklararası Diyalog” başlıklı etkinlik, Youtube üzerinden canlı izlenebilecek. Kate Macintosh, The Observer’ın ünlü mimarlık eleştirmeni Rowan Moore tarafından “Britanya’nın büyük ve gösterişsiz sosyal konut mimarlarından biri” olarak tanımlanıyor. Kariyerinin büyük bir bölümünde yerel yönetimlerle çalışan mimar, ilk sosyal konut projesine henüz 26 yaşındayken imza attı. Yaşlılar için de konut projeleri geliştiren Macintosh, 28 Kasım’daki etkinlikte çağdaş meslektaşı Mary Duggan ile sohbet edecek. Halen Croydon Belediyesi tarafından kurulan Brick by Brick şirketinde, kaliteli ve uygun fiyatlı konutlar geliştirmek için çalışan genç mimar, 2004-2017 yılları arasında hayata geçirdiği projelerle 20’ye yakın ödülün sahibi oldu.

İki yıl sürecek RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefliyor. Ayrıntılı bilgiye www.architecture.com/campaign/riba-vitra-talks adresinden ulaşılabilir.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.