(İstanbul Bilgi Üniversitesi) Çırakları OBJECTS OF ŞİŞHANE ile Design Week’te…

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin, zanaat atölyelerinde ustalarla birlikte tasarladıkları ürünlerden oluşan “Objects of Şişhane” sergisi ve 4. sınıfların Mezuniyet Projeleri Seçkisi, 16 – 18 Kasım tarihleri arasında Design Week Türkiye’de sergilenecek.


Objects of Şişhane
Tarih:
16 – 18 Kasım 2018
Yer:
Haliç Kongre Merkezi


BİLGİ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin, Şişhane, Galata ve komşu bölgelerde yer alan zanaat atölyelerinde ustalarla birlikte tasarladıkları eserler, geçtiğimiz yaz Yapı Kredi Kültür Sanat, Beyoğlu Sineması ve Suriye Pasajı’nda bulunan SUPA/Manzara İstanbul’da sergilendi. BİLGİ’li 26 öğrencinin 12 farklı zanaat atölyesinde ustalarla birlikte ürettikleri tasarımlar, zanaat atölyeleri ve Beyoğlu kültür mekanları işbirliğiyle, “Objects of Şişhane” markası altında toplandı. Sergi şimdi de 16 – 18 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ve tasarım dünyasının kalbinin atacağı etkinlik Design Week Türkiye’de sanatseverlerle buluşacak. Sergide ayrıca Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün tasarıma dair duruşunu destekler nitelikte öneriler sunan Mezuniyet Projeleri Seçkisi de ziyarete açılacak.

Tüm yaratıcı endüstrilerin ve tasarımcıların, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen isimlerinin bir araya geleceği etkinlikte BİLGİ’li öğrenciler, henüz öğrenimleri devam ederken tasarımlarını sergileme imkanı bulacak.

Objects of Şişhane

Made in Şişhane Projesi’nin zanaat mahallelerindeki 10 yılı aşkın bilgi birikimi ve vizyonunun devamı olarak kurgulanan proje, tasarım öğrencilerinin ve zanaatkarların birlikte çalışacağı ortak bir alan yaratarak, bu kültürü akademiye dahil etmeyi ve zanaat mahallerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı amaçlıyor. BİLGİ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde 2013 yılından bu yana uygulanan “Ürün Tasarımında Çıraklık” projesinin devamı olan “Objects of Şişhane”, usta-çırak geleneğinin eğitim yaklaşımını tasarım eğitimine entegre ediyor.

Mezuniyet Projeleri Seçkisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, teknolojiler ve kullanıcı davranışlarındaki değişimin yanı sıra, bunlara sebep olan ve beraber ilerleyen toplumsal dönüşüm ve gündelik hayatın içindeki temel devinimlerle de ilgileniyor. Bu da insanların hayatlarına kattıkları ürünlerin tasarım, üretim ve kullanım süreçlerine bütüncül bakabilmeyi ve noktasal müdahale edebilmeyi gerektiriyor. Mezuniyet projeleri, bölümün tasarıma dair duruşunu destekler nitelikte öneriler sunuyor. Öğrencilerin çalışmalarında dijital ve materyal gerçeklerin bütünleştiği, daha şenlikli ve paylaşıma önem veren tasarım eğilimleri beliriyor.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:
1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2019 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre BİLGİ, Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesinden biridir. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.