[Sergi]: Retrospective Bruno Taut Evinde / At Home

Modern mimarinin önemli bir figürü olan Bruno Taut’un; yazar-eğitimci-plancı kimliği, mimari yaklaşımı ve yaklaşımının yansımaları yeniden bir araya getiren RETROSPECTIVE BRUNO TAUT EVİNDE / AT HOME 15 Kasım’a kadar görülebilir.


RETROSPECTIVE BRUNO TAUT EVİNDE / AT HOME
30 Ekim – 15 Kasım
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan Salonu

Sergi dili, Türkçe ve İngilizcedir.

Küratör: Mehmet Sinan Tarakcıoğlu
Sergi Ekibi: Elçin Burcu Temel, Taybuğa Aybars Mamalı
Çeviri: Neslihan Çatak
Afiş Tasarımı: Mirza Vranjakovic


“Dünya benim tasavvurumdur.” Arthur Schopenhauer

Kant’ın Kategorik İmperatifi ile Königsberg’deki bir mezar taşı vasıtasıyla tanışan Bruno Taut, ahlak yasasını onun gibi hayatı boyunca içinde taşıdı. Irkçılığın ve vahşetin yükseldiği bir dünyada yaşadı. Ama insancıl bakış açısını hiç yitirmedi. Cebinde diyar diyar gezdirdi. Harpten önce ve sonra yaşanan değişimlerin etkisinin derinden hissedildiği bir dönemde hayatını; Almanya, Rusya, Japonya ve Türkiye’de sürdürdü. Haymatlos olarak damgalandı ve damgalanmaya devam ediyor. Oysa bir dünya vatandaşı olarak anılmayı hak etti.

Uzun bir dönem boyunca çalışmayı umduğu Türkiye’de ideallerine uygun yeri Güzel Sanatlar Akademisi’nde bulan ve kök salmayı hedefleyen Taut, bu amaçla Berlin’den sonra kendisi için ikinci bir ev inşa etti. Mimarın seyahatlerle dolu yaşamına ve çok renkli mimari yaklaşımına ışık tutan Ortaköy’deki evi, son yuvası idi. Sadece 2 yılını geçirdiği Türkiye’de, Güzel Sanatlar Akademisi çatısı altında yarattığı etki; birlikte çalıştığı genç mimarlar ve öğrencileri aracılığıyla günümüze uzanmaktadır.

Sergi; Haziran 1938’de Taut Atölyesi’nde gerçekleştirdiği kişisel sergisinden 80 yıl sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, Mimarlık Bölümü Şefi Prof. Bruno Taut’u yeniden evinde izlemeye davet ediyor.