(TEPTA Aydınlatma)’nın Temsil Ettiği (İGuzzini), RENZO PIANO Sergisini Aydınlatıyor!

Renzo Piano, Paris, Fransa - 2017. Photo by Francois Mori/AP/REX/Shutterstock (6729319c)

TEPTA Aydınlatma tarafından 25 yılı aşkın süredir temsilciliği yürütülen iGuzzini, 15 Eylül 2018 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında Royal Academy of Arts Londra’da gerçekleşecek Renzo Piano sergisinin aydınlatma ortağı olacak.

Tasarım ve mimaride olağanüstü başarılı bir kariyerin yanı sıra, The Shard (Londra) ve Pompidou Centre (Paris) dahil 16 büyük uluslararası projeyi kapsayan Renzo Piano sergisi, “The Art Of Making Buildings”, 15 Eylül 2018 – 20 Ocak 2019 arasında Royal Academy Of Arts ‘da gerçekleşecek.

Bu sergi, Renzo Piano’nun son 30 yılda ortaya koyduğu olağanüstü işlere odaklanan ilk Londra sergisi olmasının yanında, mimari çizimler, modeller, fotoğraflar ve büyük ölçekli maketlerden oluşan etkileyici koleksiyonuyla, mimarlığa gönül verenlere ve Akademi’nin düzenli ziyaretçilerine mimarın yeteneğini yakından deneyimlemeleri için nadir bir fırsat sunuyor.

Galerilerin merkezinde yer alan ve sergi için özellikle tasarlanan bir heykel yerleştirmesi, ziyaretçileri mimarın 100 projesinden oluşan hayali bir adada bir keşif yolculuğuna çıkaracak. Ada’nın her iki tarafında bulunan Burlington Gardens’daki Gabrielle Jungels-Winkler Galerileri’nin doğu ve batı kanatlarında, Piano’nun 16 ikonik binasının mimari masalarda sergilendiği bir sunum gerçekleşecek. Bu sunum form, malzeme ve mühendislik bağlamında çok ince ayrıntılara girip, hepsini Renzo Piano’nun hassas, kesin ancak son derece zarif tarzıyla birleştirerek, binaların sırlarını ziyaretçilerin gözleri önüne serecek.

Gabrielle Jungels-Winkler Galerileri’nin doğu ve batı kanatlarının her ikisi de sekizer ikonik projeye ev sahipliği yapacak. Galerilerin aydınlatması serginin aydınlatma ortağı olan iGuzzini tarafından sağlanacak. iGuzzini’nin daha önceden Burlington House Ana Galerileri’nde kullandığı akıllı aydınlatma yerleştirmesinin basit ancak zarif stili burada da korunuyor. Galerilerin aydınlatılmasında yalnızca Bluetooth teknolojisiyle uzaktan kumanda edilen akıllı Palco armatürleri kullanıldı, bu tercihin sebebi kullanım kolaylığı, minimum bakım gerekliliği, ışıklandırma sahneleri ve efektlerinin kolayca sağlanabilmesi idi. Galerilerin iki kanadının sol ve sağ duvarlarının üst kenarı boyunca yerleştirilen beyaz apreli Ø122 and Ø142 Palco Wall Washers sergi mekanlarının çevre sınırları boyunca bir örnek ve rahat aydınlatma sağlıyor. Kubbeli sergileme alanlarının ortasına yerleştirilmiş sergi masalarına odaklanmak içinse, yaklaşık 70 adet özel tasarım, raylara bindirilmiş, beyaz apreli Ø156 Le Perroquet kullanıldı. Mimarî masalar ve havada asılı sergilenen modeller, bu Le Perroquet lambaların keskin, ancak rahat bir tesir yaratan vurgulu aydınlatmasıyla sarmalanıyor.

Renzo Piano’nun kendi tasarımı olan Le Perroquet, mimarın kendi tanımıyla “mekanı canlandıran neşeli bir tasarım”. Bu spot armatür aslen Paris’te bulunan Pompidou Centre’ın aydınlatması için yaratılmıştı ve o zamandan bu yana Renzo Piano’nun projeleri için bir tasarım ikonu statüsü kazandı. Spesifik olarak ürün, yakın zamanda tamamlanmış Paris Adalet Sarayı, Boston’da bulunan Harvard Sanat Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, yine Boston’daki Isabella Stewart Gardner Müzesi, New York’ta bulunan Pierpont Morgan Kütüphanesi, Santander’daki Centro Botín Sanat ve Kültür Galerisi, Atlanta’daki High Sanat Müzesi, La Valetta’da buluna City Gate, New York’taki Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, Trento’daki The MUSE Bilim Müzesi, New York Times binası ve Atina’daki Stavros Niarchos Vakfı Kültür Merkezi gibi meşhur Renzo Piano Bina Atölyesi projelerinin belli alanlarını aydınlatmak için seçildi.

Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nin,Renzo Piano The Art Of Making Buildings ve Fondazione Renzo Piano ile işbirliği içinde organize The Art Of Making Buildings sergisinin aydınlatma ortağı olarak bu projede rol almak, iGuzzini’nin Renzo Piano The Art Of Making Buildings ile paylaştığı güçlü bağları devam ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda Royal Academy of Arts ile ilişkisini de güçlendiriyor, müze ve kültür mirası aydınlatma sektörü içinde önde gelen konumunu sağlamlaştırıyor.

TEPTA Aydınlatma’nın en köklü ve güçlü iş ortağı olan iGuzzini’nin bu başarılı işbirliği, TEPTA aracılığı ile, ülkemizdeki mimarlar ve yatırımcılar için de ışık tutan bir gelişme.


TEPTA Aydınlatma:
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için  uygun ürünlere ve  hizmete TEPTA’da ulaşmak mümkündür.

TEPTA böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yılı aşkın süredir temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato ve Terzani ‘dir. 30.000 kadar ürün çeşidine sahip olan TEPTA Aydınlatma’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanındaTEPTA sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üst  kalitedeki üretimlerde sağlayan TEPTA, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında  iyi, hızlı ve güvenilir bir  çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.
İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan TEPTA’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır.