İyi Tasarım İçin “Bir Arada”: Good Design İzmir_3

İzmir Akdeniz Akademisi tarafından koordine edilen, “Bilgi, tasarım ve yenilik üreten, Akdeniz’in çekim merkezi İzmir” vizyonunun en kapsamlı kamusal programını temsil eden İyi Tasarım İzmir / Good Design İzmir_3 etkinlikleri 19 Ekim 2018 Cuma günü 13:00’da Kültürpark 1 no’lu holdeki resmi açılışla başlıyor.

Etkinlik programına iyitasarimizmir.org/#program linkinden ulaşılabilir.

Tema: ‘Bir Arada’

İyi Tasarım / Good Design İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’i bir tasarım ve inovasyon kentine dönüştürme yönündeki hedefinin en kapsamlı kamusal programını temsil ediyor. Sergiler, atölyeler, panel ve söyleşilerden oluşan etkinlikler dizisi, bir yandan tasarıma ilişkin güncel mesleki ve kuramsal tartışmalar için bir odak oluşturmayı, bir yandan da tasarımı kamuoyunun gündeminde daha merkezi bir konuma taşımayı hedefliyor.

İzmir Akdeniz Akademisi organizasyonuyla yapılan etkinliklerin, 2016’da “Çıktı” temasıyla birincisini, 2017’de “Alan Açmak” temasıyla ikincisini düzenlediği ‘İyi Tasarım / Good Design İzmir’in 2018 yılı teması “Bir Arada” olarak belirlendi. 19 Ekim’de başlayıp 30 Kasım’da sona erecek İyi Tasarım / Good Design İzmir_3 etkinliklerinin büyük bir bölümü Kültürpark 1 No.lu holde gerçekleşirken İzmir Mimarlık Merkezi, Yaşar Üniversitesi Rektörlük Fuaye Alanı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Urla Deneysel Arkeoloji Atölyesi’nde de paralel etkinlikler yapılacak.

İyi Tasarım İzmir’in açılış konuşması Kıbrıs Üniversitesi, Mimarlık Fakültesinde misafir öğretim üyesi olan, Japon Vakfı-Osaka Urban Research, Hong Kong Tasarım Vakfı, MIT, DAAD, BAK-Utrecht, CCA-Kitakyushu araştırma burslusu olarak güncel mimarlık ve mekan araştırmaları, kentsel adalet, alternatif pedagoji konularında alan çalışmasında bulunan Pelin Tan tarafından “Bir Arada ve Başka” başlığıyla yapılacak.

İyi Tasarım/Good Design İzmir_3 etkinlikleri kapsamında; İzmir’de Bir Tasarım Rotası: Kemeraltı-Basmane’yi Haritalamak, Dünya Tasarım Konuşmaları: “Co-living İzmir”, Bir Tasarım Problemi olarak Kamu Yararı, Tasarım ve Otorite, Salınan Sarkaç: Tasarım-Zanaat İlişkisi, Disiplinler Ötesinde Bir Yer Var. Orada buluşalım!, Geleceği Karşılamak, Genç Tasarımcının Galaksi Rehberi, Deniz ve Tasarım 2, Tasarım Eğitiminin Geleceği başlıkları altında söyleşi, panel ve sunumlar ve 19 atölye çalışması gerçekleşecek. Atölyeler rehberli turu etkinliğin resmi açılışı öncesinde gerçekleşecek.

Sergiler

İyi Tasarım / Good Design İzmir_3 etkinlikleri kapsamında; Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) 30. yılı sebebiyle ETMK’nın 30 yılından ödüller, yayınlar ve hatıraların yer alacağı “ETMK 30 Yıldır Bir Arada” Sergisi, Vestel Elektronik San. ve Tic. A.Ş’nin, İZFAş.’ın ve çeşitli tasarımcıların ödüllü tasarımlarının da yer alacağı Ödüllü Tasarımlar Sergisi, İyi Tasarım_3 “Bir Arada” Sergisi, İyi Tasarım / Good Design İzmir_3 kapsamında gerçekleşen atölyelerin çıktıları, Yahşibey Tasarım Çalışmaları: 10 Yılın Hesabı 2006-2018 Sergisi başlıkları altında onlarca tasarım sergilenecek. Ayrıca 25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Tasarım Süreci’nin işleneceği Zaman & Zaman başlığı altında bir enstalasyon gerçekleşecek.

Üniversiteler Tasarım Sanat Mezuniyet Projeleri Sergisi (ÜTAS)

İyi Tasarım / Good Design İzmir etkinliklerine paralel olarak düzenlenen, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nin tasarım, güzel sanatlar ve mimarlık  eğitimi verilen farklı bölümlerinden 2018 yılında mezun olan öğrencilerin mezuniyet projelerinden 70 projenin yer aldığı seçkinin yer alacağı, Üniversiteler Tasarım Sanat Mezuniyet Projeleri Sergisi (ÜTAS) de, bu yıl 19 Ekim-30 Kasım 2018 tarihleri arasında Kültürpark 1B numaralı holde açık olacak. İyi Tasarım İzmir’in bu yıl tanımlanan teması “Bir Arada” kavramı çerçevesinde kente dair bir söylem geliştiren ÜTAS, “bir arada” yaşamak zorunda olduğumuz bir labirent ve kapan metaforuyla tanımlanan kenti ele almaktadır. Sergide yer alan projeler tasarımın farklı boyutlarından yaklaşarak hayatı çoğu zaman katlanılması zor bir mücadeleye dönüştüren bu labirenti ve kapanları fark eden, yansıtan ve bunları küçülterek labirenti yaşanılası kılmayı amaçlayan yaratıcı fikirleri yansıtmaktadır.