[Proje]: Real Merter

Proje Adı: REAL MERTER, İSTANBUL, 2018

Mimari: TAGO ARCHITECTS

İşveren: OLİV YAPI

Mimar Gökhan Aktan Altuğ liderliğindeki TagoArchitects tarafından tasarlanan ve ticaret hayatının merkezi İstanbul Merter’de yer alan karma kullanımlı yapı kompleksi Real Merter, bünyesinde sokak seviyesinde gerçekleşen hızlı ticaret hayatı ile 3 adet bloktan oluşan konut yerleşimini sentezleyen ve içinde bulunduğu bağlama sırtını dönmeyen bir mimari dil ile karşımıza çıkıyor. Yapı cephesine uygulanmış gölgeleme elemanları, yeşil çatılar ve ticari cepheler ile kütlelerin arasında oluşturulmuş küçük meydanlar sayesinde iç içe geçmiş yapı kompleksleri, tasarımda başarılı bir planlama ile bağlanıyor.

Proje arsasını üç taraftan saran ana caddelerin kot farkına rağmen, Real Merter projesinde hayata geçirilmiş yaya akışını içeriye alan küçük meydanlar ve yarı açık dolaşım alanlarının düşeyde kurduğu bağlantılarla kesintiye uğramayan bir sirkülasyon kurgusu elde edilmiş; bu sayede kente entegre bir yapı oluşturulmuş.

Ticari alanların bulunduğu alt kotlardaki hareketli yaşamın üst katlardaki konutları beslemesiyle birlikte, konut alanları için tercih edilen mahremiyet ve sakinlik bir karma kullanım tasarım problemi olarak Tago Architects tarafından incelikli bir şekilde ele alınmış ve konut alanlarının ihtiyacı olan yeşil örtü ve sirkülasyon alanları ticari alanların çatı bölgesinde konumlandırılarak ticaret ve konut alanları birbirinden ayrılmış.

Konut bloklarının cephelerinde, parapetlerde kullanılan GRC (cam elyaf takviyeli beton) malzemenin sürekli form değiştirmesiyle cephede gölge – ışık oyunları ortaya çıkmış ve böylelikle cephe tasarımı tekdüzelikten uzaklaştırılmış. Yapının her katında parapet farklı noktalarda kırılıyor; böylelikle ışık vurduğunda, oluşan gölge – ışık oyunları ile cephe farklı renklerdeymiş gibi algılanıyor. Cephede oluşturulan bu farklılık, tasarımda dinamik bir etki yaratıyor.

89.500 m²’lik toplam inşaat alanına sahip projede cadde ticareti, mimari tasarımın bir parçası haline getirilerek, kentle bütünleşen ve yaşayan bir zemin kurgusu oluşturulmuş. Arsa ile ana caddelerin ilişkisinden doğan üçgen formların yumuşatılmasıyla tasarlanan konut bloklarının üçgen form cepheleri sayesinde, konut cephelerinin görüş alanında ferahlığa ve maksimum manzara seyrine olanak tanınarak projeye artı bir değer katılmış.


Cephe

  • Probeton [Prekast Cephe]
  • Şişecam [Cam Cephe]
  • Saray Alüminyum [Alüminyum Kompozit doğrama ve Seperatörler]

Bitirme İşleri

  • Seranit [Tüm Seramik Bitirme İşleri]
  • Orka [Daire İçi Tüm Ahşap İşleri]
  • Sur Kapı [Daire Kapıları]

Islak Hacim

  • ECA [Vitrifiyeler]
  • Hüppe [Duşakabinler]

Sirkülasyon

  • Şişecam [Asansör Sövesi Camları]