İstanbul Bienali ÇALIŞMA ve ARAŞTIRMA PROGRAMI Katılımcıları Belirlendi!

İstanbul Bienali, sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşan İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın birinci dönemini Ekim ayından itibaren hayata geçiriyor.

 İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’na yapılan çok sayıda başvuru danışma grubu üyeleri Gülçin Aksoy, Melis Behlil, Cevdet Erek, Borga Kantürk, Bige Örer, Erkan Özgen ve Zeyno Pekünlü tarafından incelendikten sonra kısa listeye giren katılımcı adaylarıyla yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Değerlendirme sürecinin İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın Ekim 2018–Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek birinci döneminin katılımcıları Birbuçuk Kolektifi, Kerem Ozan Bayraktar, Sinem Şemsioğlu, Nihat Karataşlı ve Inez Piso, Marina Papazyan, Vardal Caniş, Furkan Öztekin, İlke Şahin, Berkay Tuncay, Merve Vural, Müge Yıldız, Rıdvan Kuday, Gülşah Mursaloğlu, Hayrettin Ümit Özdoğan, Hilal Güler, Okay Özkan, Bilge Hasdemir ve Aslıhan Kabukçu olarak belirlendi.

İstanbul Bienali’nin 1987’den bu yana gerçekleştirdiği sergiler, sergi dışı etkinlikler ve programlarla oluşturduğu birikimden beslenen İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı farklı disiplinlerden katılımcıların sanat alanında derinlikli araştırma ve üretim yapmalarına, eleştirel bir atmosferde, teknik ve fikri destek vermeyi amaçlıyor. Program kapsamında düzenlenecek buluşmaların bir bölümü, program dışı katılımcılara da açık olarak kurgulanacak.

İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nda katılımcılar, araştırma konuları ve üretim biçimleri temel alınarak belirlenecek danışmanlarıyla program süresince aylık buluşmalarda bir araya gelecek. Program kapsamında ayrıca, yurt içinden ve yurt dışından sanatçı, küratör ve akademisyenlerin katılımıyla haftalık seminerler, dersler ve atölye çalışmaları düzenlenirken, İstanbul dışındaki şehirlerin kültür-sanat aktörleriyle tanışıklığın geliştirilmesi ve ortak çalışmaların yüreklendirilmesi amacıyla ziyaretler de organize edilecek. Farklı coğrafyalardaki benzer programlarla işbirlikleri yapılarak sanatçı ve araştırmacılar arasında geniş ve uluslararası bir etkileşim ağı kurulmasını da amaçlayan İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’na katılan sanatçı ve profesyoneller altı ay boyunca gündelik olarak bir araya gelip bireysel ya da kolektif çalışabilecekleri ortak çalışma alanına ücretsiz olarak erişim hakkına sahip olacak.


16.İstanbul Bienali:
16.İstanbul Bienali, İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda ve çok sayıda kurum, kuruluş, uluslararası fon sağlayıcı ve fon kuruluşlarının desteğiyle düzenlenecek. 16. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi 2018 sonbaharında düzenlenecek bir basın toplantısıyla duyurulacak.

16.İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud üstlenecek. Bienalin Danışma Kurulu’nda ise Whitechapel Galerisi Direktörü ve küratör Iwona Blazwick, sanat tarihçisi ve yazar Ayşe Erek, sanatçı İnci Eviner, Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi Artistik Direktörü ve akademisyen Yuko Hasegawa ile bağımsız küratör Agustín Pérez Rubio yer alıyor.