(MArS Mimarlar) Kurucusu Mimar ve Akademisyen ATİLLA YÜCEL Vefat Etti…

Atilla Yücel, Aralık 2017. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

MArS Mimarlar kurucusu mimar ve akademisyen Atilla Yücel, 21 Eylül 2018 Cuma günü yaşamını yitirdi.

Atilla Yücel’in cenazesi, 22 Eylül Cumartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde saat 10:30’da düzenlenecek törenin ardından, öğle namazını takiben Erenköy Galippaşa Camii’nden kaldırılacak.


Atilla Yücel:
1942 yılında İstanbul’da doğan Atilla Yücel, orta öğrenimini Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1965 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden yüksek mimar mühendis olarak mezun oldu. Aynı üniversitede yaptığı doktora çalışmasını 1977 yılında tamamladı. İTÜ dışında çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde ve programlarda konuk öğretim üyeliği dışında birçok konferansa katıldı ve jüri üyeliği yaptı.

MO, UIA, UNESCO, CIB, AKAA, UNPD, UNCHS, CEAA, AIA gibi ulusal ve uluslararası bir dizi mesleki ve bilimsel kuruluş üyelikleri ve etkinliklerine katılan Atilla Yücel’in mimarlık kuramı, konut ve kent mekanı ile ilgili ulusal ve uluslararası araştırma ve yayınları bulunmaktadır.

1983’den bu yana önemli kesimi yayınlanmış konut, kamu yapıları, turizm, restorasyon, koruma proje ve uygulamaları olan Atilla Yücel mezun olduğundan beri, aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi bulunan birçok üniversitede konuk öğretim görevlisi ve jüri üyesi olarak görev de yapmıştır. Aynı zamanda Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu’nun (MArS Mimarlar) kurucusudur.