[Sergi]: “Buyrun oturun!

Mozaik Design, tasarım tarihine ışık tutan yeni bir sergiye imza atmaya hazırlanıyor. Ortaköy Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi’nde tasarım tarihine iz bırakan 100 ikonik sandalyenin yer alacağı “Buyrun oturun” isimli sergi, 25 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında görülebilecek.


“Please, have a seat!” | “Buyrun oturun!”
Açılış: 25 Eylül 2018 Saat 19:00
Sergi: 26 Eylül 2018 – 9 Ekim 2018
Saatler Pazartesi – Cumartesi 12:00 – 18:00
Sergi Mekanı: Surp Krikor Lusarovic Kilisesi, Dereboyu Cd. N°76, Ortaköy
Mozaik Showroom, Dereboyu Cd. N°78, Ortaköy


Sandalyenin tarihi binlerce yıl öncesine uzanır. Tasarımı pek çok farklı şekil almasına rağmen, sandalyenin temel işlevi aynıdır: Bir sandalye, bir kişinin oturması için özel olarak hazırlanmış bir nesnedir. 19. yüzyılın sonlarından beri teknolojik yenilikler, tasarımcıları yeni materyallere ve üretim yöntemlerine yönlendirdi. Teknolojinin gelişmesi ve materyallerin çeşitlenmesi, sandalyelerin tasarlanma ve üretilme biçimlerini çeşitlendirdi ve dönüştürdü. MoMa’nın kalıcı koleksiyonunda yer alan ve birçok müzede sergilenen bu 100 ikonik sandalye, İstanbul Tasarım Bienali paralelinde 2 hafta boyuncabir bölümü Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Katolik Kilisesi’nde ve diğer bölümü Mozaik Showroomunda görülebilecek. İşlevsellik için tasarlanmış olan bu sandalyeler üzerinden 1900’lerden bugüne değişen yaşamın ve kültürün izlerini sürmek mümkün olacak.

Tasarım tarihinin yapıtaşları olarak nitelendirilen; Charles ve Ray Eames’in, Eames Lounge sandalyesinin yanı sıra, bisiklet gidonundan etkilenerek üretilen Marcel Breuer’un tasarladığı Wassily sandalyesi, Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanan Barcelona koltuk, Le Corbusier’nin LC4 chaiselounge’u, Hans J. Wegner’in Wishbone sandalyesi ve daha birçok hikayesi olan sandalye bu sergide yan yana geliyor. Sergi kapsamında Ulaş Eryavuz’un hazırladığı bir de kitap yayınlanması planlanıyor. “Buyrun oturun” sergisi, tüm tasarım meraklılarını, sanatseverleri ve geleceğin tasarımcılarını bekliyor.


Mozaik Design:
Mozaik 1992 yılında kurulduğundan beri tasarımın dünya çapındaki liderlerini Türkiye’de temsil eden Mozaik, sadece bir tasarım ürünleri mağazası olmanın çok ötesinde, bir yaşam tarzı merkezidir. Ev mobilyasından ofis mobilyasına; banyo ve mutfaktan aydınlatmaya; perdelik ve döşemelik kumaştan aksesuara modern hayatın her türlü gereksinimini tek bir çatı altında bulundurarak Türkiye’de alışılmadık bir referans noktası oluşturmaktadır. | http://www.mozaikdesign.com

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi:
İstanbul iline bağlı Beşiktaş ilçesi Ortaköy semtinde bulunan bir Ermeni Katolik kilisesi. 5 Kasım 1837 tarihli fermanla yapımına izin verilen kilise Krikor Hekimyan tarafından bağışlanan arazide, İstanbul’daki ikinci Ermeni Katolik kilisesi olarak inşa edilmiş ve 6 Ocak 1839 tarihinde ibadete açılmıştır. Kilise Ortaköy Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Katolik Kilisesi Vakfı tarafından idare edilmektedir.