(Digilogue)’un Yaratıcılara Yaptığı AÇIK ÇAĞRI İçin SON 1 HAFTA!

Digilogue’un Future Tellers’18 kapsamında; sanatçıların ve yaratıcıların performanslarını, performatif projelerini ve sanat eserlerini Zorlu PSM’nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space’te sergileyebilmeleri adına yaptığı Açık Çağrı’ya başvurular için son bir haftaya girildi. “Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” temaları üzerinden devam eden Açık Çağrı, 10 Eylül 2018 tarihinde tamamlanıyor.

Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin hayata geçirdiği Digilogue platformunun Future Tellers’18 ile tüm yaratıcı endüstrilere yaptığı açık çağrıya başvurmak için son bir haftaya girildi. 10 Eylül 2018 tarihinde tamamlanacak açık çağrıya başvuru sürecinin ardından seçilen işler; jüri değerlendirmesinin ardından 15 Eylül 2018 tarihinde duyurulacak. Açık Çağrı’ya verilen yanıtlar, Next Academy Başkanı Levent Erden, yeni medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol, hikaye anlatıcısı ve Abak.us Başkanı Barış Özcan, Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan, yeni medya sanatçısı Zach Lieberman, araştırmacı ve küratör Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

Seçilen işler, 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM çatısı altında sergilenebilecek. Proje kapsamında; katılımcılar, ayrıca projelerini geliştirmek için jüri üyelerinden sanatsal rehberlik alabilecek; mevcut veya önceki işlerini Digilogue’un desteklediği platformlarda sunma fırsatını da yakalayacak.

“Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” temaları üzerinden ilerleyen Future Tellers’18 programında yer alan Digilogue Summit-Future Tellers ise 19-20 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek. openFrameworks gibi açık kaynak sanat mühendisliği araçlarına katkıda bulunan ve sanatçıların yeni algoritmaları yaratıcı bir şekilde kullanabilmelerine olanak sağlayan araçlar geliştiren Kyle Mcdonald, kod ve sanatın kesiştiği konular üzerine atölye çalışmaları yapan ve dersler veren Gene Kogan, gözetim, otomasyon ve ağ kültürü konularının sosyal ilişkilerimizi nasıl etkilediğini inceleyen sanatçı Lauren McCarthy, kendisini yeni bir ifade ve oyun tarzları keşfetmeye adamış yeni medya sanatçısı Zach Lieberman, bilim, sanat ve teknoloji ekseninde çalışan araştırmacı Ebru Yetişkin, Google’da program yöneticisi olarak çalışan Eda Aksoy, işleri Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’daki birçok müze ve galeride gösterime sunulan Casey Reas, yeni medya sanatçısı Refik Anadol, mimar ve araştırmacı Daghan Cam, “Big Data” ve sadakat konuları üzerine birçok konferansta konuşmacı olarak yer alan Kına Demirel, Bilişim Hukuku alanında akademik ve profesyonel olmak üzere yoğun çalışmaları olan Av. Gönenç Gürkaynak, dijital diplomasi yüksek lisans dersleri veren Gökhan Yücel, Tıp Fakültesi öğrencisi İnci Kadribegiç Digilogue Summit-Futuretellers konuşmacıları olarak Future Tellers’ 18 programına dahil olacak.

Detaylı bilgi ve çağrıya yanıt vermek için; http://www.digilogue.com/future-tellers-2018/ziyaret edilebiliyor.


Digilogue:
Zorlu Holding’in DNA’sında yer alan inovasyon, teknoloji ve tasarım kavramları ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dijital sanata olan yenilikçi yaklaşımı, Digilogue platformunda somutlaşıyor. Günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen “dijital dönüşüm” ekseninde etkileşim, keşif ve farkındalık yaratan bir mecranın eksikliğini gidermek amacından hareket ediyor. Günümüz teknolojisini odağına alarak alanının uzmanlarıyla ilgilileri bir araya getiren platform; düzenlediği paneller ve zirvelerin yanı sıra çatısı altında ortaya çıkan eserlere ve projelere destek oluyor. Bu projelerin üretiminden geniş kitlelere ulaşmasına kadar tüm aşamalarını da sahipleniyor. Dijital dönüşümün mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı alanlarla kesişmesi sonucunda tüm yaratıcı endüstrileri etkilemesinden hareketle Digilogue, dijitalleşme üzerine merak uyandırmayı, soru sormayı ve disiplinlerarası diyaloglar geliştirmeyi hedefliyor.

Digilogue’un dijital dönüşümün kitleler üzerindeki öneminin altını çizdiği ve her sene desteğini tekrar sunduğu işler arasında teknoloji ve sanatın buluştuğu, dünyaca ünlü elektronik müzik festivali Sonar Istanbul ve +D sponsorluğunun yanı sıra Türkiye’den yaratıcılarla yurt dışından alanının lider isimlerini kapsamlı bir programda bir araya getirdiği Future Tellers projesi bulunuyor. Digilogue’un ses getirdiği çalışmalar arasında, aynı anda beş duyuya hitap eden Audint Sergisi; felsefe ve oyunu birleştirerek Oscar değerlendirmesine seçilen ilk oyun olan Everything Sergisi; British Council ile seçilmiş Türk sanatçıları, Birleşik Krallık’tan önde gelen yaratıcı bir ekiple buluşturduğu Alt City projesi ve sonrasında ortaya çıkan Across the Line sergisi bulunuyor. Türkiye’nin ilk güzel sanatlar yeni mezun platformu Base Istanbul’a da dokunan Digilogue, bugüne kadar 21 bin kişiye ulaşarak kendi alanındaki öncü konumunu koruyor.