[Proje]: Loremen

Proje Adı: LOREMEN

CİDDE, SUUDİ ARABİSTAN, 2017

İç Mimari: OSO MİMARLIK TASARIM

İşveren:  ALKINDY FOR SHOES

Loremen showroom ve ofis projesi; Suudi Arabistan – Cidde merkezli bir ayakkabı firması için tasarlanmıştır. 690 metrekarelik kat planına sahip projenin %65’i showroom, %35’lik alanı ise firmanın yönetim ofisine aittir.

Binanın yapısal formundan dolayı showroom alanı, eğrisel bir koridor ve bu koridorun yanlarında oluşan bağımsız sergi alanlarından oluşmaktadır. Projenin ana konseptini, bu bağımsız sergi alanlarını mimari bir dil birliği altında birleştirme fikri oluşturmuştur. Bu amaçla tasarlanan tavan sisteminin, ziyaretçileri girişten itibaren yönlendirmesi ve davetkar bir etki yaratması hedeflenmiştir. İlave olarak tavan çıtları ile aydınlatma sisteminin entegrasyonu sayesinde verilmek istenen yönlendirme ve davetkarlık hissi pekiştirilmiştir. Showroom’un en sonunda sosyalleşme amaçlı kullanımlara hizmet etmesi için bir “kitchenette” planlanmış, bu sayede müşterilerin mekanın tümünü gezmelerine katkı sağlayacak bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Tasarım prensibi olarak, showroom’da lüks ve şık bir atmosfer yaratılması hedeflenmiş, bu doğrultuda ağırlıklı olarak beyaz ve parlak malzeme seçimleri tercih edilmiştir. Ayrıca sergi duvarlarındaki ayna kullanımı ile, mekanın ve ürünlerin görsel algısı ile derinlik hissi ikiye katlanmıştır.

Ofis girişinde yer alan karşılama bankosu, Arap alfabesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Genel anlamda sade ve minimal bir tasarım dilinin benimsendiği ofis mekanları, bir açık ofis ve 4 müdür odası ile çok amaçlı bir lounge’dan oluşmaktadır.

Genel anlamda; tasarlanan showroom ve ofis mekanının, firma kimliği – faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Çizim: OSO Mimarlık Tasarım

Bitirme İşleri

  • VitrA
  • Forbo
  • Interface

Mobilya

  • Modem Mobilya
  • Nurus [Hareketli Mobilyalar]
  • Koleksiyon [Hareketli Mobilyalar]

Aydınlatma

  • Avolux