(AURA İstanbul) Sertifika Programı Stüdyo Yürütücüsü SİNAN LOGİE Oldu…

AURA İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, 2018 Güz Dönemi “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” yürütücüsü, mimar, akademisyen ve sanatçı Sinan Logie oldu.

Mimarlık, kentsel tasarım ve kentsel peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcıları, akademik ve profesyonel hayata hazırlamayı hedefleyen AURA İstanbul’un araştırma ve eğitim ortamı sunan Sertifika Programı için başvurular devam ediyor. 2018 yılı Güz Dönemi, 24 Eylül tarihinde başlayacak ve 15 hafta boyunca devam edecek.

AURA İstanbul Sertifika Programı’nın omurgasını oluşturan Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu, geleneksel mimari stüdyo pratiklerinin sınırlarını aşarak, güncel kentsel meselelere disiplinler arası bakış açısı ile yaklaşıyor.

Sinan Logie’nin yürütücülüğündeki stüdyoda:

  • Kent ile kırsalın bulanık arakesitinde; kent, altyapı ve doğa arasında kurulan iliṣkiler ele alınarak başlanacak. Stüdyo katılımcıları ile grup halinde kentin çeperlerinde yürüme metoduyla ‘’İstanbul’un Çeperlerinin Mekan Atlası’’ oluşturulacak.
  • Grup çalışmalarına paralel olarak, katılımcılar kendi ilgi alanı ve deneyimleri doğrultusunda İstanbul’a ilişkin proje ve araştırma konusunu netleştirip, Sinan Logie’nin danışmanlığında, çalışmalarını geliştirme fırsatı bulacaklar.
  • Dönem sonunda, tüm çalışmaların izlenebileceği bir sergi kurulacak. Sergi sürecinde ise katılımcılar tekrar sergi tasarımı ve organizasyonu için grup halinde çalışacak.

Sertifika Programı’nın içeriği, Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu’nda yapılan çalışmaları destekleyecek nitelikte, tarihsel-kuramsal, ayrıca teknik yönteme ilişkin seminer dizilerine, disiplinler arası nitelikte tartışma ve buluşma ortamı sağlayan Cumartesi Aurası Konferansları’na, kolektif düşünme ve üretime yönelik atölyelere, belirtilen konuları destekleyici gezilere, akademisyen ve meslek profesyonellerinin katılımı ile düzenlenen jürilere katılma olanakları sunuyor. Katılımcılardan ise programın dinamik yapısına uyum sağlamaları ve tüm dönemde tam zamanlı yer almaları bekleniyor.

AURA İstanbul Sertifika Programı’na başvuru için son gün 10 Eylül 2018. Başvurular arasından seçilecek tüm katılımcılar ücretsiz olarak programda yer alma hakkı kazanacak.

Başvuru hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Sinan Logie

Sinan Logie:
Sinan Logie, 1998’de Brüksel Özgür Üniversitesi Victor Horta Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.
İlk mimari deneyimlerini Belçika’nın en ilerici ofisleri arasında olan
L’Escaut Architectures’de gerçekleştirdi. 2011 yılında İstanbul’a yerleşen Logie, mimarlık ve sanat çalışmalarına ek olarak 2013 yılından beri Bilgi Üniversitesi’nde 3. Lisans ve Yüksek Lisans stüdyolarında ders vermektedir.
Yoann Morvan ile birlikte yazdığı ve kentin saçaklanmasını tartıṣan ‘
İstanbul 2023’ isimli kitabı 2014 Güz döneminde Paris’te B2 Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Kitabın Türkçe versiyonu 2017’de İletişim yayınevi tarafından okurlara sunulmuştur.
Ayrıca, 2015’ten itibaren Yaṣar Adanalı ile birlikte, mekansal adalet üzerinde araṣtırmalarını yoğunlaştıran Mekanda Adalet Derneği /
Beyond Istanbul kurucuları arasındadır.
Sinan Logie,
OktemAykut galeriyle 2014 yılından bu yana çalıṣmaktadır.