(Baumit) LIFE CHALLENGE “Yılın Dış Cephe Yarışması 2018” Sonuçlandı!

Baumit Life Challenge “Yılın Dış Cephe Yarışması”nın finali bu yıl 2016 yılının birincisi olan ülke Slovakya’nın başkenti Bratislava’da gerçekleşti. 14 Haziran tarihinde Bratislava Filarmoni Konser Salonu’nda düzenlenen final gecesinin kazananı İspanya’dan Bonell i Gil & Peris + Toral Mimarlık Grubu’nun “Toplu Konut ve Sağlık Merkezi” oldu. Avusturya ise özel ödül kategorisinde birinciliği aldı.

2018 yılı mottosu “Yapı Tasarım ile Buluşuyor” olan Life Challenge Yarışması’nda projeler Müstakil Ev; Site, Konut, Apartman; Konut Dışı Bina, Isı Yalıtımı Renovasyonu, Tarihi Bina ve Özel Ödül: Dokusuyla Fark Yaratan Yapı olarak 6 kategoride değerlendirildi. Baumit Türkiye’nin İstanbul, Bursa, Denizli, Ankara gibi farklı illerde gerçekleştirdiği 10 proje ile katıldığı yarışmaya toplamda Baumit’in hizmet verdiği 27 ülkeden 325 proje başvurdu ve 36 proje finale kaldı. İçlerinde Türkiye’nin de olduğu 12 ülkeden katılan mimarlardan oluşan jüri tarafından projeler değerlendirildi. Yarışmaya katılımda projelerin cephelerinde %66 oranında Baumit ürünlerinin kullanılmış olması şartı ön planda tutularak yapılan oylamalarla İspanya’dan Bonell i Gil & Peris + Toral Mimarlık Grubu’nun “Toplu Konut ve Sağlık Merkezi” projesi Yılın Dış Cephesi ödülünü aldı.

Avusturya’nın bu yıl toplam beş proje ile oldukça yoğun temsil edildiği yarışmada  “House Marie”, Özel Ödül: Dokusuyla Fark Yaratan Yapı ödülünün sahibi oldu.

Yarışmada, 6 kategorinin kazananları 6.600 Avro tutarında para ödülü aldı. Birincilik ödülünü alan İspanya ise toplam 9.900 Avro tutarında ödül kazandı.

Life Challenge yarışmasında diğer kategorilerde ödül kazanan projeler:

Müstakil ev kategorisi: Pavilion In A Hayrack – Samanlıkta Bir Bahçe Evi, Slovenya 

Site, Konut, Apartman kategorisi: Beautiful Elderly Life  – Güzel Yaşlı Yaşam, Slovenya 

Konut dışı bina kategorisi: Student Club – South Bohemia – Öğrenci Kulübü – Güney Bohemya, Çek Cumhuriyeti 

Tarihi bina kategorisi: Paulaner Bira Fabrikası, Almanya 

Isı yalıtımı renovasyonu kategorisi: Torre 30. Madrid, İspanya 


Baumit:
Baumit, 30 ülkede 40’ın üzerinde tesise sahip olan Avusturya merkezli bir Schmid Industrie Holding firmasıdır. Dış cephe ısı yalıtım sistemleri, kuru harçlar ve makineli hazır sıvalar sektörünün öncü ve köklü firmalarından biridir. Baumit, Türkiye’de 2006 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Baumit, 2008 yılında Avrupa’nın en modern kuru harç tesislerinden biri olan ve yıllık 300.000 ton üretim kapasitesine sahip Gebze üretim tesisini devreye almıştır. Baumit Türkiye ürün gamında, cephe kaplamaları ve boyaları, ısı yalıtım sistemleri, sıvalar, şap ürünleri, karo yapıştırıcıları, derz dolgu ve örgü harçları bulunmaktadır. Dış cephe ısı yalıtımında sunduğu farklı sistem alternatifleri ile Baumit, bu alandaki farklılığını ortaya koymaktadır. | http://www.baumit.com.tr