(ARREDAMENTO MİMARLIK) Temmuz-Ağustos Sayısı ile Raflarda!

Arredamento Mimarlık’ın yaz sayısı, “Ciddiyet ve Mimarlık” başlıklı dosyasıyla raflarda yerini aldı.

Mimarlık hep ciddidir. Mizaha, eğlendirmeye, güldürmeye yaramaz. Ama mimarlıkta ciddiyet ne anlama geliyor? Mimarlığın ciddiyetini ne kadar ciddiye alabiliriz? Yoksa mimarlığın o görünür ciddiyetinin ardında çok naif, az akıl yürütülmüş, eleştirel okumalara az tabi tutulmuş olmaktan kaynaklanan bir düşünsel zafiyet mi var? Arredamento’nun yeni dosyası; ciddiyetin mimarlık mesleği içindeki sınırları, işlevi, kullanım biçimleri, Türkiye’deki ve dünyadaki tarihsel serüveni ile ilgili. Konuk editörlüğünü Tayfun Gürkaş’ın üstlendiği dosyaya Mehmet Saner, Efe Gözen, Burak Altınışık, Saitali Köknar, Uğur Tanyeli ve Ali Paşaoğlu katkı yaptılar.

322.sayısında Arredamento, bu yıl 16’ncısı düzenlenen Venedik Mimarlık Bienali’ni ziyaret etme fırsatı bulan geniş bir grubun Bienal ve ülke pavyonları hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini okuyucuya sunuyor. Sayıda Dilek Öztürk, Ebru Yetişkin, Saitali Köknar, Mert Eyiler, Alper Derinboğaz, Arda İnceoğlu, Dietmar Koering ve Loris Rossi “Future Epigraphs” başlığı altında günümüz bağlamından bakarak kentlerin geleceğini tartışıyor.

Temmuz-Ağustos sayısında Umut Altıntaş, Bülent Erkmen’in Mayıs ayında sonlanan “Remix” başlıklı sergisini değerlendiriyor. Meksiko merkezli mimarlık ofisi Rozana Montiel Estudio de Arquitectura’nın portfolyosundan iki güncel yapının incelendiği sayıda yer bulan bir diğer proje ise Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson’ın hayata geçen ilk yapısı Fjordenhus.

Milano’da çalışmalarını sürdüren Sezgin Aksu’nun Addo Furniture için tasarladığı ofis sistemi ve oturma gruplarından bir seçkiye yer veren sayıda ayrıca; Azerbaycan’ın Gence kentinde yapımı tamamlanan Ganja Mall, tasarımcıları Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık tarafından tanıtılıyor. Ayşe Şentürer ise, Adalar Kent Konseyi Mimarlık ve Şehircilik Çalışma Grubu’nun 5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Büyükada’da gerçekleştirdiği çalıştay üzerinden Adalar’daki mimari mirasın korunması sorununu ele alıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 322. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.