(TEPTA Aydınlatma)’nın Söyleşi Serisi IŞIKLI İNSANLAR’ın Temmuz Programı Açıklandı…

TEPTA Aydınlatma tarafından gerçekleştirilen sohbet programı, kendi alanlarında yaptıkları uzun soluklu ve dikkat çekici çalışmalarla topluma ışık saçan insanları konuk ediyor. Programın Temmuz ayında birbirinden aydınlık konukları olacak.

Geçtiğimiz yıllarda yirmi beş öncü mimar ile gençleri buluşturduğu bir sohbet programı düzenleyen TEPTA Aydınlatma, bu yıl söyleşilerine 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek konu ve konuklarla devam ediyor.

Işıklı İnsanlar“ başlığı ile düzenlenen sohbet programına, çok farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren, yaptıkları işe gönül vermiş ve çalışmaları ile dikkat çeken ve “çevrelerini aydınlatan insanlar” konuk ediliyor.

TEPTA Aydınlatma’da Temmuz ayının ışıldayan konuklarının ilki, 18 Temmuz Çarşamba günü Günseli Kato olacak. Kato, sanatçı ve akademisyen kişiliği ile öne çıkan, diğer yandan kültürlerarası köprüler kuran renkli bir kişilik. Minyatür ile başlayan ve çağdaş enstalasyonlara kadar uzanan sanat yolculuğunda Japon’ya kuşkusuz önemli bir yer tutuyor. Sanatçı, eserlerinde ışığın kaynağı güneşin rengi olan “altın rengi”ni kullanıyor. Sanatçı, çalışmalarının yanında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler vermektedir.

Programın 24 Temmuz Salı günkü konuşmacısı Levent Erden. Geçtiğimiz dönemde ekranların sevilen yapımı İstanbul Kafası ile özdeşleşen Erden, aynı zamanda Türkiye’nin ilk interaktif TV denemesi Aktif TV’nin de genel müdürlüğünü yapmıştı. Erden’in kariyeri kurumsal alanda üst düzey yöneticilik yaptığı pek çok önemli markanın yanısıra reklamcılıktan, pazarlamaya, akademisyenlikten geleceğin teknolojilerine kadar uzanan farklı girişimlerle de anılıyor. Kuruluşunda aktif rol üstlendiği Bilgi Üniversitesi’nde yer alan yüksek lisans programı Next Academy’nin başkanı olan Erden, yıllardır  bir yakın gelecek anlatıcısı olarak geleceğe ışık tutan başlıca isimler arasında.

Işıklı İnsanlar sohbet programının Temmuz ayındaki son konuğu 31 Temmuz  Salı günü sohbetini gerçekleştirecek olan Murat Germen. Germen fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan bir sanatçı. Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği (AIA) Altın Madalyası ile aldı. Işığın sanat formu sayılabilecek fotoğrafın öncü ve çağdaş isimlerinden biri olan sanatçı, akademisyen kişiliği ile de öne çıkıyor. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri veriyor. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen’in eser külliyatı; kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi konulara odaklanıyor.

Konulara ve konuklara ilgi duyan tüm katılımcılara açık olan TEPTA sohbet etkinlikleri ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor ancak limitli yer dolayısı ile mutlaka kayıt yaptırmak gerekiyor. Gerek kayıt işlemi, gerekse gelecek programlar hakkında bilgi almak için press@tepta.com adresine başvurulmalı.