[Sergi]: “Muhafaza”

Özden Demir’in mekân ve bellek konularını ele alan ilk kişisel sergisi MUHAFAZA, 5 Haziran saat 18:00’de Adahan İstanbul / -1 Galeri’de açılıyor. Sanatçının video, şiir ve enstalasyon çalışmalarına yer veren sergi 5, 9 ve 22 Haziran’da gerçekleşecek performans işine de ev sahipliği yapacak. Sergi, 6 Haziran – 23 Haziran 2018 tarihlerinde saat 11:00-19:00 arası görülebilecek.

“asbestle iştigallere karşı
odada dev bir dalga çıkardı fırtına
masal bu ya, ciğerlere su serpildi
fiiüüüüüüü füüuüuuüuüuüuüuüuuuüuüüuuü
cam çözüldü, kum toprağa sızdı
üzerinde tavuskuşları 
ruhumuza el fatiha fısıldadı

denizdi cam/camdı çıplak/çıplaktı hakikat

bir mavi damla idi kırılganlığımız 
ihtiyaç halinde kırıldı içimizdeki deniz”

MUHAFAZA, “Otoportre, Diğer Portreler ve Şeyler” isimli videoyu merkeze alır, anlatısını bu videoda geçen hikayelerin dolayımında kurar. Video, anne evinde, arka pencereden görünen bir apartmanın aylar süren yıkımının hatırlattığı bir çocukluk anısı ile başlar. Rüya-kurgu arasında kaybolmuş bu hatıra ve çekim anında gerçekleşen bir kaza, yeni karşılaşmalar, tesadüflerle beraber bir içe bakma halini tetikler.

MUHAFAZA belleğin izini anonim mekanlarda sürer. Bu anonim mekanlar, kimi zaman sıradan bir apartman dairesine çıkan merdivenler, bir pencere pervazı, kimi zaman ise eski bir filmde görülen bir oda olarak karşımıza çıkar. İşler, bu evler, odalar veya yıkıntılarda bir tür oto-analiz arayışına işaret eder. Kişisel olduğu kadar kolektif hafızanın da izlerini taşıyan bu arayış süresince ve sonunda ortaya çıkanlar, denizden gelen bir seste, bir eşikte, tekrar eden bir görüntüde ya da şiirde vücut bulur; fiziksel olanın ötesinde, rüyanın, hatıranın ve bilinçdışının mekanında muhafaza edilirler. MUHAFAZA, anlatısına temas eden kişiyi bu kırılgan alana, kendi sığınağına çağırmaktadır.

MUHAFAZA mekanında, Özden Demir’in Fail Books işbirliği ile sergi kapsamında 82 nüsha ürettiği “Dönem Ödevi” isimli şiir kitabını da edinebilirsiniz.


Özden Demir:
Özden Demir, sanatçı ve mimar. Demir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimine, Bilgi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım yüksek lisans programı ile devam etti. İlk kısa filmi Net17950 (2012) 1. İstanbul Tasarım Bienali ve ZKM-Karlsruhe Sanat ve Medya Merkezi’nde gösterildi; Akbank Kısa, Avustralya Uluslararası Deneysel, Adana Altın Koza ve Ankara Uluslararası Film Festivali gibi mecralarda dolaşıma girerek çeşitli ödüller aldı. İşlerinde kent ve bellek okumalarına yer veren Demir, Mef Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde Sanat ve Mekan, Fragmanlar dersini vermekte ve bazen şiir yazmaktadır.