Banu Binat, VARDİYA Projesi Üzerine Görüşlerini (bi_özet)’e Aktardı!

Fotoğraf: Emre Dörter

Türkiye’nin önde gelen mimarlarından oluşan bir grup, VitrA ve Schüco’nun düzenlediği davetle 24-25 Mayıs 2018 tarihlerinde Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ni görme şansı elde etti. Davete katılan isimlerden biri olan Banu Binat, Türkiye Pavyonu’nda yer alan Vardiya projesi üzerine görüşlerini bi_özet’le paylaştı:

“Dünyanın en önemli  mimarlık etkinliği olarak gösterilen Venedik Mimarlık Bienali’nin 16’ncısı 26 Mayıs’ta açıldı. Basın ve özel konuklar için düzenlenen ön gösterimde dünyanın dört bir yanından gelen mimar, tasarımcı, akademisyen ve gazeteciler   Venedik’te toplandı. Ön gösterimde basın katılımının 3.500 kişi olması da bu etkinliğin ne kadar ilgi gördüğünün bir göstergesi.

Türkiye’den izleyici olarak katılanların sayısı da her bienalde gittikçe artıyor. Özellikle 2014’de ilk  Türkiye Pavyonu’nun açılmasıyla başlayan süreç ,  ülkeden izleyicilerin de motivasyonunu yükseltti. Bu sene, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü,  Schüco Türkiye ve VitrA’nın sponsorluğunu üstlendiği Türkiye Pavyonu’nun açılışına  yaklaşık 100 kişilik bir grupla katıldık.

Yıllardır devam eden bienalin çok genç bir üyesi olan Türkiye, bu seneki pavyonuyla bilinen tüm ezberleri bozdu. Mimarlık alanında üretimi, düşünmeyi, yeninin önünü açmayı, aynı zamanda tartışma ortamı yaratmayı amaçlayan bienaller, ortamın aktörleri mimarların egolarıyla, ülkelerin duruş şekilleriyle, bazen gerilimli, bazen iddialı katılımlarla, her ne kadar yeniliğe imkan tanısalar da temkinli duruyorlar.  Bienalin bütününe baktığımızda mimarlığın sergilenme şekillerinde gelenekselden yeniye doğru hepsi deneniyor. Daha çarpıcı sergileme için çağdaş sanatın teknikleriyle  yapılan yerleştirmeler de izleyicide bir doygunluk, alışmışlık yarattı. Gezerken yine benzer bir iş diyerek hızla geçtiğimiz bir noktada belki de bu yüzden pek çok özel detayı kaçırabiliriyoruz.  Tüm bu alışılmış yaratıcılıkların içinde   bir ülkenin pavyonunu  bu kadar paylaşıma açık bir fikirle   kullanıyor oluşu çarpıcı. Tam da ana tema “freespace/ serbestmekan” iken.

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu, Vardiya Projesi. Fotoğraf: RMphotostudio

Türkiye Pavyonu’nda, küratörlüğünü Kerem Piker’in yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği Vardiya projesi işte böyle şaşırtıyor.  Tek bir küratör yok, kocaman bir ekip var. Yirmi beş hafta boyunca iki haftada bir olmak üzere yedi günlük vardiyalar halinde 16 farklı ülkeden 122 mimarlık öğrencisi Bienali çalışarak  sergiye ortak olacak. Atölye yürütücülerinin sayısı da 50’nin üzerinde. Bu süreçte gelip konuşma yapacakları da eklersek, 200’ü geçen bir katılımla bu pavyon açık bir alana dönüşecek, sürekli gelişecekve her vardiyanın işi bittikçe çıkanlar sergilenmeye başlayacak. Bienal boyunca her gittiğinizde bu mekan sizi başka şeylerle karşılıyor olacak.

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu, Vardiya Projesi. Fotoğraf: RMphotostudio

2018 Türkiye pavyonu bir sergi mekânı olmanın ötesinde bir buluşma mekânı olmayı hedefliyor. Türkiye pavyonu demokratik, paylaşımcı, yenilikçi, düşünen, gelişen, üreten bir kurguda; üstelik kendini sınırlamamış ve uluslararası olmayı tercih etmiş.  Bienalin tam merkezinde bienallerin gerekliliğini ve geleceğini gençlerle birlikte tartışmaya açıyor. Bir ülke pavyonunu öğrencilerin sürecine dahil olacağı bir çalışma, üretme, paylaşma, sergileme mekanına dönüştürmek hem cesaret işi hem de alkışlanacak bir sosyal sorumluluk.

İlk 3 günde bile pek çok kişinin ilgisini çeken Türkiye Pavyonu’na gelenlerin, burada vakit geçirerek konuyu anlamaya çalıştığını ve anladıktan sonra da tek tek her grubun videosunu izlediğini gözlemledik. Belli ki bu sene bienalde VARDİYA çok konuşulacak. Yaklaşık 260.000 kişinin ziyaret etmesi beklenen bienalde Türkiye Pavyonu’nu özel kılan ve kılacak olan, emeği geçen, destekleyen herkese teşekkürler.”


Küratör | Curator
Kerem Piker

Yardımcı Küratörler
Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev, Erdem Tüzün

Proje Koordinatö
Pınar Demir 

Proje Videoları
SARRAF GALEYAN MEKANİK – Can Tanyeli

Görsel Kimlik Tasarımı
ONAGÖRE – Okay Karadayılar, Ali Taptık

Sergi Tasarımı
KPM-Kerem Piker Mimarlık
Baran Aybars, Kerem Piker, Yiğit Öztürk, Mahmut Ünal

Aydınlatma Tasarımı
KPM-Kerem Piker Mimarlık | Architectural Studio

Prodüksiyon
Doyle Yelken, Eidotech GmbH, We Exhibit Srl

Elektrik Projesi
Esan EPD

Mekân Aydınlatma Danışmanlığı ve Uygulaması
Tepta Aydınlatma

Düzenleyen
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)

 Seçici Kurul

  • Prof. Dr. Sibel Bozdoğan
  • Levent Çalıkoğlu
  • Prof. Dr. Arzu Erdem
  • Prof. Dr. Murat Güvenç
  • Yeşim Hatırlı
  • Prof. Dr. Suha Özkan
  • Prof. Dr. Uğur Tanyeli

Proje Yöneticisi
Tuna Ortaylı Kazıcı

Proje Koordinatö
Selen Erkal

Vardiya’nın YouTube kanalına ulaşmak için: www.youtube.com/c/VardiyaOnline

Vardiyaxpress bloguna ulaşmak için: vardiyaxpress.com


Türkiye Pavyonu’nun Destekçileri: 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve Tepta Aydınlatma’nın aydınlatma desteğiyle düzenleniyor.