(GF Hakan Plastik): “Başarılı SESSİZ BİNA Uygulamalarında Ürün Son Derece Önemli”

GF Hakan Plastik Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu, geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayınlanan ve 31 Mayıs 2018 tarihinden sonra yürürlüğe girecek olan Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’in binalarda kullanılan tesisat ürünleri açısından da önemli bir uygulama olduğunu belirtti.

GF Hakan Plastik Pazarlama Müdürü Candan Mumcuoğlu

Candan Mumcuoğlu, bina içi ses kaynaklarından biri olan tesisatın özellikle de atık boru sistemlerinin dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı. Mumcuoğlu, “ Yapılarda atık su sistemleri için kullanılan ürünlere de yeni yönetmelik gereği dikkat edilmesi gerekiyor. GF Hakan Plastik olarak Türkiye’de bu alanda ilk sessiz atık su boru sistemi olan Silenta ürün grubunu geliştirerek halihazırda yıllardır piyasa taleplerine yanıt veriyoruz.Ancak bunun başka bir boyutu daha var. Her geçen gün artan konfor ihtiyacına karşı sessiz boru pazarında farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek ürünler geliştiriliyor. Bize göre hangi projede nasıl bir ürünün kullanılması gerektiği konusunda da doğru bilgilenme olmalı. Bu nedenle GF Hakan Plastik olarak bir yandan Ür-Ge çalışmalarımıza devam ederken, bir yandan da 2017 yılında Teknik Hizmetler Departmanı’mızı kurduk. Bu departmanımızda ana hedeflerimizi ise projelerde plastik boru tesisatı ile ilgili gelebilecek sorulara cevap verebilmek, ihtiyaçlara göre sistem çözümleri sunabilmek ve projelerde doğru ürünlerin kullanımına katkı sağlamak olarak belirledik. Bununla beraber yine projelere satış öncesinde olduğu gibi satış sonrasında da hizmet vermek de departmanın ana görevlerinden biri” dedi.

Yönetmelikte akustik kalite sınıfı değerlendirmesinin de yapıldığını belirten Mumcuoğlu, ilgili maddeye değinerek “Yönetmelikte akustik kalite sınıfı değerlendirmesi için;

  • Binalarda ve içindeki bağımsız birimlerde iç gürültü düzeylerine, yapı elemanlarının yalıtım değerlerine, tesisat ve servis ekipmanlarından kaynaklanan iç gürültü düzeylerine ve reverberasyon zamanlarına bağlı olarak bir bağımsız bölüm veya binanın tümü için yapılan değerlendirme ile ortaya konulan A, B, C, D, E veya F şeklinde ifade edilebilen sınıfı (A; en yüksek kalite, F; en düşük kaliteyi gösterir)-

maddesi bulunuyor. Biz bu departmanımızla proje firmaları ile birebir iletişimle doğru ürünlerin seçilmesi konusuna katkı sağlıyoruz“ açıklamasında bulundu. Başarılı projelerin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.


GF Hakan Plastik:
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotiv) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.  1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir. Firma, sürdürdüğü başarılı çalışmalarla ISO 500 listesindeki yerini yukarılara taşımaktadır.

Detaylı bilgi için: http://www.hakan.com.tr/anasayfa