(Kastamonu Entegre)’nin ÇEVREYE DOST ÜRÜNLERİ Blue Angel Sertifikası ile Onaylandı!

Ağaç bazlı panel sektörünün öncüsü Kastamonu Entegre’nin “Floorpan” ve “Artfloor” markaları ile laminat parke üreten Gebze, Kastamonu, Adana ve Tataristan fabrikaları, üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığını belgeleyen, dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası ola Blue Angel (Mavi Melek) sertifikası almaya hak kazandı.

 

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız

Blue Angel çevre etiketini alabilmek için uluslararası standartlar çerçevesinde belirlenen çok sayıda kriterden geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, sertifikanın özellikle çevre dostu ürünler arayan tüketiciler için oldukça değerli bir yol gösterici olduğunu belirtti.

Yıldız, çevre açısından en sağlıklı ve güvenilir ürün gruplarına verilen sertifika hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Avrupa Birliği’nin Eko-Etiket (çevre etiketi) uygulaması, tüketicilerin daha çevreci ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. Blue Angel sertifikasına sahip ürünler, yüksek çevre standartlarına uymanın yanında, sağlık, kolay kullanım ve iş güvenliği kriterlerini de karşılamalıdır. Bu nedenle bu sertifikayı çok önemsiyoruz. Floorpan ve Artfloor markalarımızı yurt içinde ve yurt dışında üreten dört tesisimiz bu önemli sertifikaya sahip oldu. Dünyanın ilk eko- etiketli çevrecilik sertifikasını, laminat parke ürünlerinde kullanma hakkını elde eden ilk Türk üreticisi olmanın gururunu yaşıyoruz.”

“İnsan sağlığına verdiğimiz önemi, ürünlere yansıtıyoruz.”

Blue Angel’ın sürdürülebilir tüketimi teşvik ettiğini belirten Kastamonu Yıldız “Eko-etiket, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini göstermesinin yanında, geri dönüşüme elverişli bir biçimde tasarlandığını ve minimal enerji tüketerek üretildiğini ifade ediyor. Sektör lideri olarak, sahip olduğumuz bu önemli belge ile, insan sağlığına verdiğimiz önemi kanıtlamış oluyoruz.” dedi.

 


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² Laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 512 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya,  Bosna Hersek ve ABD’de olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) belgesine sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor” markaları ile laminat parke üreten, Kastamonu, Gebze, Adana ve Tataristan fabrikaları, üründeki kimyasal madde oranlarının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu, aynı zamanda üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ifade eden “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.