3. BİYOTASARIM ATÖLYESİ, 22-23 Haziran’da (Studio-X İstanbul)’da…

3.Biyotasarım Atölyesi, Türkiye Biyotasarım Takımı tarafından 22-23 Haziran 2018 tarihlerinde Studio-X İstanbul’da düzenleniyor.

Biyotasarım, doku ve bitkiler gibi yaşayan organizmaları bir araya getiren, organik tasarımları somutlaştıran, bütün mimarlar ve mühendislerden daha üstün olan doğanın meydana getirdiği mucizeleri inceleyen ve hepsini sentezleyerek kullanışlı, doğa dostu, uzun ömürlü ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünler üzerinde düşünen bir çalışma alanıdır. Biyotasarımda canlı organizmaların mimari ve mühendislik alanında kullanılması üzerine çalışmalar yürütülmekte; konvansiyonel malzemeler yerine, biyoteknolojik yöntemlerle doğadan ilham alınarak üretilmiş materyallerin kullanımı hedeflenmektedir.

Türkiye Biyotasarım Takımı tarafından 3.sü gerçekleştirilecek olan atölyenin amacı, biyotasarım hakkında farkındalık oluşturabilmek, farklı bilim dallarından insanların kendi uzmanlık alanlarına ait bilgileri ortaya koymalarıyla üretici, yaratıcı bir tartışma ortamı yaratmak ve biyotasarıma ilgi duyan genç araştırmacılara yol göstermektir. 2 gün boyunca gerçekleştirilecek atölye, farklı meslek disiplinlerinden gelen katılımcıların birikimlerini birbirine aktarmasıyla zengin bir fikir platformu oluşturmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda öncelikle zihin açıcı sunumlarla başlayacak atölye, grup çalışmalarıyla devam edecek; belirli fikirler doğrultusunda geliştirilecek ürünler, çizim/sunum/maketlerle ifade edilecek ve sunulacaktır.

Katılımcıların atölyenin ilk gününde kişisel bilgisayarlarını (özellikle tasarım disiplininden olanlar için), kişisel eskiz/not defterlerini yanlarında getirmeleri beklenmektedir.

Atölyeye katılım ücretsiz olup, 35 kişi ile sınırlıdır.

Katılım ve sorularınız için: info@biodesignteam.com


Türkiye Biyotasarım Takımı (TBT):
Mayıs 2016’da resmi bir “Disiplinerarası Ortak Çalışma Protokolü” çerçevesinde Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyelerinden 8 kişi tarafından hayata geçirilmiş, ortak bir araştırma, çalışma ve proje geliştirme platformudur. Türkiye’nin ilk resmi Biyotasarım Takımı olarak öncü bir konumda olan TBT, bir yandan akademik alanda çalışmalarını sürdürürken; bir yandan da tasarım, mimarlık ve çeşitli mühendislik alanlarında farklı girişimleri hedeflemektedir. TBT’nin en önemli niteliklerinden bir tanesi, biyomühendislik, mimarlık, tasarım, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, elektronik mühnendisliği gibi farklı disiplinlerden bireyleri biraraya getirerek faaliyetlerinde de interdisipliner ilişkileri esas almış olmasıdır. Ekibin temel amacı biyotasarım alanında geliştirdiği interdisipliner ilişkilerle, bilimsel değer üretmek ve sürdürülebilir bir çevreye katkı vermek, gündelik hayatta kullanılabilecek biyotasarım ürünleri geliştirmektir.

Daha fazla bilgi için: www.biodesignteam.com            https://www.facebook.com/events/202662050343326/