[Yarışma]: 15.(Çuhadaroğlu) 2018 Öğrenci Proje Yarışması “Kent Odaları”

Alüminyum sektörünün önemli kuruluşlarından Çuhadaroğlu, yapı ve tasarım sektörünün gelişiminde, yaratıcı, genç fikirlerin üretilmesini teşvik eden, bu yıl on beşincisi düzenlenecek yarışmanın konusunu “Kent Odaları” olarak açıkladı. Her yıl tekrarlanan, ulusal, tek kademeli öğrenci proje yarışması için son başvuru tarihi: 3 Eylül 2018.

Yarışma gündelik yaşamın akışkanlığı ve doğurganlığından yola çıkarak, değişken gündelik yaşam etkinliklerine yönelik, üretim, etkileşim, paylaşım, yenilenme, sosyalleşme, dinlenme, vb. mekânların üretilmesini amaçlıyor. Bu bağlamda yarışmacılardan, “kent” ve “oda” kavramlarını sorgulayarak bir araya getiren, kentlilerin gündelik yaşamını destekleyecek, kamusal mekânı canlandıracak, geliştirecek ve dönüştürecek, herkes için kapsayıcı ve erişilebilir bir mekân veya mekânlar dizisi tasarlamaları beklenmektedir. Yarışmacılar tekil bir mekân önerebilecekleri gibi bulunduğu kentsel odağın bütününe hitap eden bir mekânlar sistemi de geliştirebilir.

YARIŞMA TAKVİMİ

4 Mayıs 2018: Yarışmanın duyurulması
11 Haziran 2018: Soru sorulması için son tarih
22 Haziran 2018: Soruların yanıtlanması
03 Eylül 2018: Proje teslimi, saat 17.00’a kadar: Ön başvuru son tarihi saat 17:00’a kadar ; http://www.ogrenciprojeyarismasi.com sitesi üzerinden ön başvuruların son günü
13 Eylül 2018: Jüri değerlendirme süreci
17 Eylül 2018: Sonuçların duyurulması
26 Ekim 2018: Sergi açılışı
2 Kasım 2018: Kolokyum ve ödül töreni

YER

Proje alanı herhangi bir kentte olabilmektedir. Yarışmacılardan tasarımlarını yapacakları yer ve bağlamı seçerken o kentin odak noktalarını dikkate almaları beklenmektedir. Seçilen kentsel bağlamın uygun teknik ve ölçekte tanıtılması gerekmektedir.

PROGRAM 

Yarışmacılardan bir senaryo geliştirmeleri ve bu senaryo doğrultusunda bir program önermeleri beklenmektedir.

YARIŞMA BAŞVURUSU

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, www.ogrenciprojeyarismasi.com sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre girişi ile sisteme üye olduktan ve ön başvurularını ( Başvuru Formu ile) tamamladıktan sonra katılım sağlayabilirler. Sistem üzerinden öncelikle üyeliğini tamamlayıp, ardından yarışma katılım formunu imzalayıp, eksiksiz ve hatasız doldurarak sisteme yükleyen öğrenciler yarışmaya katılım hakkı kazanmaktadır. Yarışma katılım formunu dolduran, imzalayan ve sisteme yükleyen öğrencinin ön başvurusu tamamlanmış sayılmaktadır.

Ön Başvuru süreci:

Ön başvurular, www.ogrenciprojeyarismasi.com sitesi üzerinden yapılır. Yarışmaya katılacak öğrenciler kullanıcı adı ve şifre ile üyeliklerini oluştururlar. Yarışmaya katılım sağlamak için yarışma katılım formunu doldurup, imzalayıp sisteme yüklerler. Yarışma süresince tüm bilgilendirmeler yarışma takvimine göre bu sistem üzerinden öğrencilere, öğrencilerin başvuru formunda belirttiği e-mail hesapları üzerinden  iletilmektedir. Sisteme kayıt olup, başvuru formunu dolduran ve sisteme yükleyen her öğrenciye sistem 5 rakamlı bir rumuz verir. Sistem tarafından verilen beş haneli rumuzun; fiziki proje teslimlerinde paftalarının, pafta ile iletilecek açıklama raporunun ve kimlik zarfının sağ üst köşesine yazılması gerekmektedir.

Sisteme yüklenmesi gerekenler:

  1. Kişisel bilgileri, iletişim bilgileri,
  2. Yarışma katılım formu (imzalı hali),
  3. Nüfus Cüzdanı kopyası,
  4. Öğrenci belgesi,
  5. Fiziki proje teslimlerinde şartnamede belirtilen gün ve saate sadık kalacak şekilde ibraz edilen kargo teslim tutanağı,
  6. Yarışma paftalarının tamamı (katmanlar [layerlar] ile kaydedilmiş .tiff formatında ve 300 dpi çözünürlükte),
  7. Mimari açıklama raporu (.txt, .docya da .docxformatında)

Yarışmacı istenen tüm dokümanları kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme girdikten sonra, yarışma takviminde belirtilen süreler dahilinde sisteme yüklemelidir.

Paftaların Gönderilmesi:

Yarışmacılardan istenenler bölümünde yer alan şartlara göre proje paftaları, açıklama raporu ve kimlik zarfı rumuz ve ambalaj esaslarına uygun olarak kargo yoluyla ya da elden teslim biçimde ODTÜ Mimarlık Fakültesi adresine gönderilmelidir. Teslim şartları ve teslim edilecek kişi bilgileri www.ogrenciprojeyarismasi.com sitesinde verilmektedir.

Kimlik zarfı dışında paftalarda yarışmacıların kimliklerine ilişkin herhangi bir ifade yer alan projeler değerlendirmeye alınmayacaktır. Paftaların projelerin görünmeyeceği bir şekilde paketlenmesi gerekmektedir.

Yarışmaya katılan tüm projelerin kimlik zarfları, jüri değerlendirmesi tamamlandıktan sonra açılmakta ve tüm katılımcıların kimlikleri yarışma tutanağında yer almaktadır.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

  1. Ödül 6000 TL
  2. Ödül 4000 TL
  3. Ödül 3000 TL

Eşdeğer Mansiyonlar (1000 TL x 3 adet)

Dereceye girenlerin kendi tercihleri doğrultusunda yapacakları iş ve staj başvuruları, Çuhadaroğlu tarafından öncelikli olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışmanın hakkında detaylı bilgi için:  www.ogrenciprojeyarismasi.com