[Söyleşi]: “Takım olma olgusunun, iş birliği ve etkileşim içinde olmanın işlerin sürecini hızlandırdığını biliyorduk.”

Neslihan İmamoğlu, Gizem Türkmen. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Bu yıl 19.’su düzenlenen IPYD Dinamikler 2018 Uluslararası Proje Yönetim Kongresi kapsamındaki 2. Dinamik İnşaat Yönetimi Zirvesi’nin iletişim sponsoru olarak “İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm” üzerine bir dizi söyleşi gerçekleştirdik.* Yapı Merkezi’nin Pilot Proje ekibi “Kazıkçılar” adına Gizem Türkmen sorularımızı yanıtladı.


…kısa vadeli hedeflerle programı takip etmenin son derece faydalı ve önemli olduğunu biliyorduk.

“Çevik Proje Yönetimi” yaklaşımını ilk duyduğunuzda ne düşündünüz, bu projeye dahil olmaya nasıl karar verdiniz?

Günümüzde hepimizin beklentisi, dinamik inşaat dünyasındaki karmaşık projeleri çok kısa süre içerisinde tamamlamaktır. Projemizin büyük master programı ışığında, kısa vadeli hedeflerle programı takip etmenin son derece faydalı ve önemli olduğunu biliyorduk. Bu nedenle çevik proje yaklaşımını ve getirdiği dinamik takip yöntemlerini pilot proje olarak uygulamaya karar verdik.

Bu yaklaşımı hangi projenizde denediniz, o projeyi seçmenizde neler etkili oldu?

Bu yaklaşımı firmamızın Türkiye içerisinde devam eden projelerinden biri olan Beşiktaş Kuruçeşme bölgesindeki Mandarin Oriental Bosphorus Otel Projesi İksa ve Kaba Yapı inşaatında denedik. Pilot proje olması sebebiyle daha kolay bir proje olmasını istedik. Projemiz kompakt bir yapıda ve ortalama personel sayısına sahip. Ekip üyelerinin birbirleriyle daha kolay iletişime geçebileceği bir proje olması nedeniyle bu uygulamanın daha verimli olabileceğini düşündük.

Neslihan İmamoğlu, Gizem Türkmen. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Toplantıların planlanan süresinde tamamlanması ve sadece toplantı amacına yönelik konuların konuşulması gerekiyor.

Çevik yaklaşımı projenize adapte ederken en çok hangi konuda zorlandınız?

Çevik proje yaklaşımının gerektirdiği kurallar çerçevesinde uygulanan toplantıların amaçlarına uygun olarak gerçekleşip gerçekleşmediğini ölçme konusunda adaptasyon süreci geçirdik. Toplantıların planlanan süresinde tamamlanması ve sadece toplantı amacına yönelik konuların konuşulması gerekiyor. Toplantı isimleriyle amaçlarını denkleştirdikten sonra sistem işlemeye başladı.

Yapı Merkezi Çevik Proje Ekibi “Kazıcılar”; Hasan Gülenç, Onur Tülü, Koray Karahasanoğlu, Sabri Kocakanat, Betül Duygu Kaynar, Gizem Türkmen, Özgür Ardal. Dinamikler 2018. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Çevik proje yaklaşımının temelinde de takım olma ve herkesin birbiriyle etkileşim içinde olması ve bunların belirli kurallar çerçevesinde devam ettirilmesi mantığı var.

Bu yaklaşımın size kattığı en önemli değer ne oldu?

Takım olma olgusunun, iş birliği ve etkileşim içinde olmanın işlerin sürecini hızlandırdığını biliyorduk. Herkesin fikirlerini ortaya koyması ve daha iyi nasıl yapılabilir, daha hızlı nasıl yapılabilir sorularına cevap araması ile gelişim gösteriliyor. Çevik proje yaklaşımının temelinde de takım olma ve herkesin birbiriyle etkileşim içinde olması ve bunların belirli kurallar çerçevesinde devam ettirilmesi mantığı var.

Ayrıca bu yaklaşım ile projedeki farklı imalatların ve farklı birimlere sahip iş kalemlerinin -efor belirleme ile- zorluk derecelerinin atanması ve tek birime indirilmesi takip açısından çok faydalı oldu.

“Çevik Proje Yönetimi” yaklaşımı tavsiye eder misiniz, kimlere tavsiye edersiniz?

Çevik Proje Yönetimi yaklaşımını, büyük ve kalabalık yönetim ekipleriyle idare edilen, geniş ve farklı alanlarda çalışılan ve aynı proje çatısı altında farklı şantiyelerin faaliyet gösterdiği büyük ölçekli projelere tavsiye edebiliriz. Ayrıca proje tasarım ekiplerine özellikle aynı proje içinde farklı bilgisayar ekranlarında projenin sadece belirli bir bölümü üstünde yoğunlaşan ve çizim yapan proje ekiplerine de tavsiye edebiliriz.

Sonuç olarak; Çevik Proje Yönetiminin, günümüz inşaat projelerinin genelde fast-track olması nedeniyle tüm projelerde uygulanabilir olduğunu söyleyebiliriz.

Yapı Merkezi Çevik Proje Ekibi: Koray Karahasanoğlu, Gizem Türkmen, Onur Tülü, Sabri Kocakanat, Özgür Ardal Ufuk Kukul, Hasan Gülenç.

*2.Dinamik İnşaat Yönetimiş Zirvesi’nde bi_özet söyleşilerine mobilya desteği veren Ersa’ya teşekkürler.