(Mimarlar Derneği 1927)’den Mimarlar Odası Yargı Kararı Hakkında Kamuoyu Açıklaması…

Mimarlar Derneği 1927, “Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” nedeniyle  TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu’na verilen yargı kararı hakkında bir kamuoyu açıklamasında bulundu:

Deprem, sel, yangın gibi son yıllarda sıklıkla yaşadığımız felaketlerin ardından ihtiyaç sahiplerinin ve kayıplarımızın kim ya da kimlerden olduğunu sormadan, düşünmeden, bir talep veya çağrı beklemeden koşan bir toplumun parçası olmaktan hep birlikte gurur duyuyoruz.

Aynı toplumun, adil, yaşanabilir, yaşatan doğal ve yapılı çevrelerin elde edilmesine yönelik doğru işleri takdirinde de yapanın kim ya da kimlerden olduğunu sormadan hareket etmesi kadar doğal bir durum olmamalıdır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2015 yılından bu yana, meslek hayatı boyunca koruma alanında önemli mücadele vermiş olan ve 2013 yılında kaybettiğimiz Emre Madran anısına basın ödülleri vermektedir. “Doğal ve kültürel tarihi varlıklarımızın korunması, kent, meslek haklarının savunulması mücadelesinde toplumcu mimarlık gayretiyle yapmış olduğu çalışmaları kamuoyuyla buluşturan basın emekçileri”ne verilen bu ödüller önemli bir toplumsal farkındalık yaratmaktadır.

Doğa, kent ve meslek savunmasında ön saflarda olduğu için hedef gösterilen ve baskılara maruz kalan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu’nun, çevre haberi yapan gazeteciye, basın ödülü verdiği için terör örgütü propagandası yapmakla yargılanması ve bu davada dört yöneticiye 1 yıl 8 ay ceza verilmesi yukarıda işaret ettiğimiz duyarlılık ve anlayışla örtüşmeyen bir akıl tutulmasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına, demokrasiye, sosyal devlete, hukukun üstünlüğüne karşı yapılan her saldırının karşısında duran meslektaşlarımızın adlarının böyle bir suçla anılmasını ve skandal bir kararla cezalandırılmalarını kabul etmiyoruz.

Meslektaşlarımızın yanında, doğal ve yapılı çevreye karşı işlenen suçların karşısında olduğumuzu bir kere daha kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Mimarlar Derneği 1927