(Akçansa)AKILLI ÜRÜNLERİ” ile Yapı Sektörüne Yön Veriyor…

Türkiye’nin önde gelen yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 1915 Çanakkale Köprüsü için geliştirdiği 1803 Çimento ve Smart Beton ürünleriyle Yapı Fuarı’nda ilgi odağı oldu.

Akçansa, yapı sektörünün temsilcilerini bir araya getiren 41. Yapı Fuarı’nda ziyaretçilerine akıllı ürünlerini tanıttı. “Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını taşıyacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hazır beton tedarikçisi olan Akçansa, bu yılki standında Çanakkale Köprüsü’ne yer verdi.

Akçansa’nın uzun soluklu Ar-Ge çalışmaları sonunda, proje için özel olarak geliştirilen “1803 Çimento” ürününün kullanıldığı beton minimum 100 yıl servis ömrüne sahip olacak şekilde geliştirildi. 1803 çimento ile üretilen beton, 1915 Çanakkale Köprüsü ayaklarının denizin içinde kalan kısımlarında ve yaklaşım viyadüklerinde kullanılacak. Üretim için dört adet, betonu ısıtma ve soğutma kabiliyetine sahip hazır beton tesisi kurulurken, projede toplam 300 bin metreküp hazır beton kullanılacağı öngörülüyor.

Akçansa’nın en yeni ürünü olan Smart Beton’un tanıtımı da Yapı Fuarı’nda yapıldı. Müşteri ihtiyaçlarına göre tasarımı ve üretimi özel olarak yapılan Smart Beton bu özelliklerini içerdiği akıllı sensörler sayesinde de takip edilebilir kılıyor. Betonsa bu inovatif ürünü ile, özellikle hidratasyon ısısı ve dayanım gelişiminin önemli olduğu projelerde, nesnelerin interneti, simülasyon gibi Endüstri 4.0 konseptlerini beton sektöründe kullanarak dijital dönüşümün öncülüğünü yapıyor.

Betonsa Smartbeton ürünü ile projelerde beton özelliklerinin takip edilebilmesi için özel cihaz yatırımlarını ve işçilik maliyetlerini ortadan kaldırıyor ve gerektiğinde proje takviminin hızlandırılabilmesi için saha çalışanlarına güvenilir veri sağlıyor.

Şahap Sarıer

Akçansa Genel Müdürü Şahap Sarıer, “Akçansa, Türkiye’de yapı malzemeleri sektörünün lideri olarak, müşterilerimizin tüm taleplerini karşılayacak ürünler ve çözümler üretirken, aynı zamanda sektörümüzün dijital dönüşümüne yön verecek projelere imza atıyor” dedi.


Akçansa:
Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve Heidelberg Cement ortak kuruluşudur.

Çimento ve hazır beton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketiyle 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 40’a yakın hazır beton tesisinde ‘Betonsa’ markasıyla hizmet vermektedir. Akçansa, dünya kalite standartlarına uygun ürünleri, kimliği, üstün hizmet anlayışı ve yüksek teknoloji donanımlı tesisleriyle ülkemizin çimento ihtiyacının yüzde 10’unu, toplam çimento ve klinker ihracatının ise yüzde 12,5’ini karşılamaktadır. Modern limancılık anlayışıyla hareket eden Akçansa Port markasıyla genel kargo, dökme yük, proje yükü, uluslararası ve dahili Ro-Ro, depolama, ardiye, konteyner operasyonları, CFS, dökme sıvı yük hizmetlerinin yanı sıra ‘butik hizmet’ anlayışına sahip limanlarından üçüncü şahıslara da hizmet vermektedir.

Akçansa’nın vizyonu, tüm paydaşları tarafından güvenilen ve en çok tercih edilen iş modeline sahip şirket olarak, yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyümektir. Akçansa’nın misyonu, toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı kültürü ile tüm sosyal paydaşları için değer yaratarak, toplumun yaşam kalitesini yükselten lider yapı malzemeleri şirketi olmaktır.