(SO Design)’a German Design Awards 2018 Kapsamında ÖDÜL

Yüksek İç Mimar Seçil Onuk tarafından kurulan SO Design, German Design Council (Alman Tasarım Konseyi) tarafından düzenlenen, Almanya’nın en prestijli tasarım yarışmalarından German Design Awards 2018 kapsamında, Ankara Güven Hastanesi A3 VIP Kliniği ve A4 Kadın Sağlığı Kliniği katları iç mimari projesi ile ödüle layık görüldü. Bu yıl 48. kez düzenlenen ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılımın olduğu yarışma kapsamında proje ‘Excellent Communication Design Interior Architecture’ kategorisinde ‘Winner’ ödülü almaya hak kazandı.

Sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla, 1969 yılından bu yana  Alman devlet desteği ile düzenlenmekte olan German Design Awards kazananları dünyanın pek çok farklı ülkesinde önde gelen tasarım uzmanlarından oluşan jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile belirlendi.

SO Design, Ankara Güven Hastanesi A3 VIP Kliniği ve A4 Kadın Sağlığı Kliniği katları iç mimari projesi ile 2017 yılında International Interior Design Association (IIDA) ve Designworks, BMW Grup Şirketi tarafından düzenlenen ‘IIDA Global Excellence Awards 2016’ kapsamında ‘Healtcare’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştü.

Sağlık sektöründe 40 yıllık bir geçmişe sahip Ankara Güven Hastanesi için gerçekleştirilen proje kapsamında, kurumun güçlü imajını korumak ve aynı zamanda A3 VIP Kliniği ve A4 Kadın Sağlığı Kliniği katlarını yeni ve güncel bir görünüme kavuşturmak iç mekan tasarımına yön veren başlıca unsurlar olarak ortaya çıkmıştır. Proje kurgusunda sağlık ve misafirperverlik kavramları ön planda tutulacak şekilde, farklı hasta profillerine ve yönetici bölümlerine yönelik olarak, kişileri genel geçer hastane algısından uzaklaştırarak, kendilerini rahat ve huzurlu hissedebilecekleri bir atmosfer sunmak hedeflenmiştir. 40 yıl öncesine dayanan yapının mevcut planlaması en etkin çözümlerle ve tıbbi ekipmanlarla uyum sağlayacak şekilde, kaliteden ödün vermeden, yepyeni ve çağdaş bir kimliğe dönüştürülmüştür.


Seçil Onuk:
2000 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 2003 yılında Floransa’da bulunan Academia Italiana’dan ürün tasarımı üzerine yüksek lisans derecesini almıştır. Mezuniyeti sonrasında, Türkiye’nin önemli firmalarında mekansal deneyimler yaratmak için tasarımcı olarak çalışmasının ardından, 2003 yılında ortağıyla birlikte, DesignOn firmasını kurmuştur. 11 yıllık ortaklık sürecinden sonra 2014 yılında SO Design firmasını kuran Seçil Onuk, yürütücülüğünü yaptığı tasarım ekibiyle birlikte konut, hastane, otel, ofis, mağaza, restoran ve ürün tasarımı gibi farklı ölçekteki mekânsal ihtiyaçlar için yaratıcı ve etkili tasarım çözümleri sunmaya devam etmektedir. | http://www.sodesign.com.tr