(ProPlan): “Dolarla birlikte yükselen maliyetleri proje yönetimi ile düşürmek mümkün.”

Bu yıl rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanından alınan proje yönetimi ve danışmanlık desteği ise en uygun maliyetlerle projelerin hayata geçmesini sağlıyor.

2017 yılında yüzde 8 değerlenerek yılı 3,7940 seviyesinden kapatan dolar, 2018’e hızlı başladı ve rekor üstüne rekor kırıyor. 4 liranın üzerine çıkan dolar, 2018’in ilk 3 ayında yüzde 7 civarında değerlendi. Dolardaki yükselişe dikkat çeken ProPlan İnşaat Proje Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Özber, kurdaki artışın inşaat maliyetlerini de yükselttiğini belirterek iyi bir planlama ve proje yönetiminin maliyetleri aşağı çekebileceğini söyledi.

Özber, inşaat sektöründe müşavirlik olarak bilinen proje yönetimi desteğini uzmanından alan firmaların maliyet ve bütçe yönetimi konusunda büyük kazanımlar sağladığını vurguladı. İnşaat maliyet endeksinin (İME), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,91, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,22 arttığını hatırlatan Erkan Özber, proje yönetimi hizmetinin inşaat üreticilerinin önünü görmesi açısından A’dan Z’ye büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. Özber, Türkiye’de artık bütün projelerin, proje yönetimi hizmeti aldığını ifade etti.

Proje yönetimi hizmetinin hem ülke ekonomisine hem de bu desteği alan üretici firmalara önemli katkılar sağladığını ifade eden Erkan Özber, “ProPlan İnşaat Proje Yönetimi olarak öncelikle proje hedef bütçesinin ve tahmini süresinin (master program) belirlenmesini gerçekleştiriyoruz. Maliyet yönetimi kapsamında tahmini bütçelerin proje ilerleme aşamalarına uygun olarak hazırlanması ve maliyet kontrollerinin yapılmasını sağlıyoruz. Yapım sürecinde bütçe takibini yaparak, proje bütçesindeki değişimleri tespit edip proje sahiplerine periyodik olarak raporluyoruz. Bu hizmetlerimizle bir projenin en uygun maliyetle hayata geçirilmesi mümkün oluyor” diye konuştu.

Özber, şöyle devam etti: “Sunduğumuz hizmetle projenin istenilen kalite, hedeflenen süre ve öngörülen bütçesinde bitirilmesi için gerekli olan tüm kontrolleri yaparak, imalatların tasarımlarına uygun olarak tamamlanmasını sağlıyoruz. Proje süresi boyunca yürütülen imalatların mevcut tasarım, teknik şartname, yürürlükteki standart ve spesifikasyonlar çerçevesinde tamamlanmasını gerçekleştiriyoruz.”


ProPlan Proje Yönetimi:
İnşaat sektörü için 2005 yılından beri öncelikle proje yönetim ve yapım yönetim ile teknik müşavirlik hizmeti sağlayan ProPlan; ağırlıklı olarak havalimanı, rezidans, metro, otel, A+ konut, kentsel dönüşüm, alışveriş merkezi, spor tesisleri, fabrika, alt yapı ve üst yapı, tünel gibi farklı alanlardaki yapılara yönelik projelerde yer almaktadır. Projelerin her aşamasında ihtiyaca uygun çözümler üretmekte olan firma, planlama aşamasından itibaren projelerin gelişimini, tasarımını, ihale – yapım – işletme hazırlık ve proje teslim süreçlerini yönetmektedir. Bütçe – maliyet yönetiminden teknik danışmanlığa, zaman yönetiminden kalite yönetimine kadar her aşamada rol almaktadır. 

ProPlan’ın hizmet sunduğu en önemli havalimanı projeleri arasında Azerbaycan Heydar Aliyev Havalimanı ve Umman Salallah Havalimanı yer alırken, yapımında görev aldığı en önemli spor tesisi ve kompleksleri ise  BJKVodafone Park, GS Türk Telekom Stadyumu ve Ülker Sports Arena’dır. Otel ve turizm kompleksleri projeleri arasında ise İstanbul Shangri La Hotel Projesi, Tarabya Oteli, RadissonBatışehirResidence Hotel ve Swiss Hotel TheBosphorus yer almaktadır.

Görev aldığı karma projelerin başlıcaları ise İstanbul Finans Merkezi, Akasya AVM ve Rezidans Projesi, İnistanbul Konut Projesi’dir. Akasya AVM & Konut Etapları ile İstanbul Finans Merkezi projelerinin altyapı metro bağlantı işlerinin müşavirlik işleri de firma tarafından gerçekleştirilmiştir.