“İstanbul95 Konuşmaları” DÜNYACA ÜNLÜ MİMAR Elger Blitz’i Ağırladı!

Bernard van Leer Vakfı’nın desteği ile hayata geçen, sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini destekleyen İstanbul95 programı dünyaca ünlü mimar Elger Blitz’i ağırladı.

Tasarımlarında disiplinler arası mimari anlayışla dikkat çeken dünyaca ünlü mimar Elger Blitz, “İstanbul95 Konuşmaları” etkinlik dizisinin konuğu olarak Studio-X İstanbul’da bir konuşma yaptı.

Oyunun bütün kültürlerin temel taşları arasında yer aldığına dikkat çeken Blitz, çocuklar için kişiliğin gelişiminde, kendine güven duygusunun kazanılmasında ve sosyalleşmede oyunun önemine vurgu yaptı. Konuşmasında geleneksel oyun alanlarını disiplinlerarasıbakış açısıyla değerlendiren Blitz şöyle devam etti:

“Oyun, çocuğun gelişiminde onun fiziksel koşulları ve sahip olduğu imkanlarla sınırlı kalmayacak kadar önemli. Kaynaştırıcı bakış açısıyla pek çok engel grubundan çocukların da diğer akranlarıyla birlikte oynayabilecekleri alanların tasarlanması büyük önem taşıyor. Dünyada bunun pek çok örneği var. Öte yandan, modern oyun alanlarında, prefabrik, modüler ve çok renkli objeleri sıklıkla görüyoruz. Çoklu renkler sanıldığının aksine çocuklar için çok da önemli değil. Önemli olan onların yaratıcılıklarını destekleyecek, keşfetme dürtülerini harekete geçirecek, oynarken fiziksel gelişimlerini destekleyecek, akranlarıyla ve hatta ebeveynleriyle birlikte oynayacakları, farklı ihtiyaçları ve çözümleri buluşturanalanlar” dedi.

Dünyada pek çok üniversitede misafir öğretim üyeliği de yapan Elger Blitz, konuşmasında ayrıca kent planlamasında kamusal alanların önemine, parkların, oyun alanlarının ve diğer yeşil alanların korunması konularına değindi. 90’lı yılların başından bu yana kamusal alanlar, açık ve kapalı mekânlar için çocuk oyun alanları konusunda pek çok uluslararası başarılı projeye imza atan Blitz, kamusal alanda çocuk oyun parkları tasarımı konusunda 15 yılı aşkın deneyime sahip.

Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X İstanbul tarafından oluşturulan İstanbul95 Programı, sahada Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülüyor. Pilot olarak uygulanan ve iki yıl sürecek olan İstanbul95 programı İstanbul’a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyundan, 95 cm’den bakabilmenin sağlayacağı faydaları ve bunu yapmanın yöntemlerini yerel yönetimlerle tartışmaya açıyor. Program süresince ayrıca bu amaçla, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekiliyor. Şehir ve erken çocukluk ilişkisine odaklanan İstanbul95 Konuşmaları, konunun dünyaca ünlü uzmanlarını İstanbul’a davet ederek, deneyimlerini paylaşmayı hedefliyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın teknik ve finansal desteğiyle hayata geçen İstanbul95 Konuşmaları genç tasarımcıların bu konudaki farkındalıklarını artırmayı, algıları ve vizyonlarını bu doğrultuda dönüştürmeyi amaçlıyor.


Bernard van Leer Vakfı:
Bernard van Leer Vakfı, “sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı konumdaki çocukların olanaklarını arttırmak” hedefiyle hareket eden Hollanda merkezli bir sivil toplum kuruluşudur. Bugüne kadar 50’nin üzerinde ülkede erken çocukluk dönemiyle ilgili çalışmalara destek veren Vakıf, şu anda küresel programının yanı sıra Türkiye dışında Brezilya, Fildişi Sahili ve  Hindistan gibi farklı coğrafyalarda erken çocuklukla ilgili çalışmalara finansal ve teknik destek sağlamaktadır. Vakıf üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, şirketler ve yerel yönetimlerle iş birlikleri yaparak dezavantajlı ailelerin çocuklarına yönelik çeşitli araştırma, iletişim ve uygulama projelerini desteklemiştir. Bernard van Leer Vakfı Türkiye’de 1994 yılından beri faaliyet göstermektedir. Detaylı bilgi için: https://bernardvanleer.org/tr

 

Studio-X Istanbul:
Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul’da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturuyor. Öncü sponsor Borusan Holding dışında Enka Vakfı ve ATÜ DutyFree’nin de sponsorluğunu üstlendiği Studio-X Istanbul, Columbia Üniversitesi’nin tüm fakülteleriyle projeler sürdüren, Columbia Global Centers | Turkey ile beraber çalışıyor.