Binalara ZORUNLU ASANSÖR SİGORTASI Uygulaması Geliyor!

Süleyman Özcan

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni hazırlayacağı uygulama ile binalardaki asansörler zorunlu sigorta kapsamına alınacak. Bina sahipleri ile asansörlerin bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşların da zorunlu sigorta yaptıracağı uygulamada asansör kazaları nedeniyle oluşan maddi ve manevi zararlar bu kapsamda ödenecek.

Bina sahipleri ile asansör bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşları yakından ilgilendiren yeni düzenleme yolda. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile asansör kazalarına karşı zorunlu sigortası yaptırılması gerekiyor. Asansör kazaları sonrası oluşacak sağlık giderleri sigorta kapsamında yer alacak. Ayrıca kazazedenin vefat etmesi durumunda vefat tazminatı, sakat kalanlara ise sakatlık tazminatı sigorta tarafından ödenecek.

Kaza Önlemeye Yönelik Bir Adım Değil

Dünyanın dört bir anındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, asansörlerin güvenli çalışmasının zorunluluk olduğunu ve hazırlığı yapılan uygulamanın asansör kazaların azaltılmasına yönelik olmadığı yalnızca kaza sonrası mağdurlara yardımcı olacağını söyleyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sigorta uygulamasının, denetimlerin telafi olamayacağını ifade eden Özcan; “Asansörlerin güvenli çalışması bir zorunluluktur. Sigorta uygulaması, asansörlerin güvenli çalışmasının sağlanamaması sebebiyle insanlara meydana gelmesi muhtemel zararların tedavi bedelinin sigorta şirketlerinden tahsil edilmesini öngörmektedir. Fakat bu uygulama asansörlerin güvenli çalışmamasına bir mazeret olarak da görülebilir. Burada önemli olan yerel yetkililerin sorumluluklarını yerine getirerek asansörlerde güvenliğin sağlandığını denetlemek olmalıdır” diye konuştu.

Denetimden geçen asansörlerde kaza oluşmasının, denetimlerdeki yetersizliğin nedeni olabileceği üzerine vurgu yapan Özcan, “Asansörlerin güvensiz çalıştığı denetçi kuruluş tarafından tespit edilmesine rağmen kullanımın devam etmesi üzerine herhangi bir kazanın yaşanması, yasal olarak da sigorta şirketinin ödeme yapmasında problemler çıkaracaktır. Asansör, denetimlerden geçmiş ve yeşil etiket almış olduğu halde kullanıcıya bağlı olmayan bir kaza yaşanıyorsa da, denetimlerin doğru yapılmadığı sonucu çıkar ki burada da sorumluluk yine yerel yetkililerde olur” dedi.

Yalnızca Montaj Sırasındaki Asansörlerde Uygulanabilir

Bu tür bir sigorta uygulamasının, sadece montaj aşamasındaki asansörlerin geçici kullanımı sırasında yürürlüğe sokulması şeklinde olması gerektiğini söyleyen Özcan, sözlerini şöyle devam ettirdi; “Tescil edilmiş bir asansörün güvenli çalışması ise bakım firması, tescil sahibi ve denetçi kurumların ortak sorumluluğu altında garanti edilmelidir. Aksi bir durum sorumluluklarımızın yerine getirilmediğinin ispatı niteliğindedir. Bu durum ölümcül bir hastalığı tedavi etmek yerine vefat halinde cenaze masraflarının karşılanmasına benzemektedir” diye ifade etti.

Asansör Sigortası Kapsamı Hakkında 

  • Periyodik bakımı yaptırılan ve markalı asansörlerde gelebilecek kaza konuşu zarar gören üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararları sigortadan karşılanacak.
  • İşverenin çalıştırdığı personelde istenirse bu sigorta içine dahil edilebilecek.
  • Kaza nedeniyle ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı ödenecek.
  • Sakat kalanlara sakatlık tazminatı ödenecek.
  • Kaza nedeniyle oluşacak sağlık giderleri sigortadan karşılanacak.
  • Kaza nedeniyle üçüncü kişilerin mallarından meydana gelecek maddi zararlar da sigorta kapsamına girecek.
  • Tazminat taleplerinin dışında asansör kazası nedeniyle açılacak davalar karşısında mahkeme masrafları, avukatlık ücretleri sigortadan karşılanacak.
  • Asansörlerde periyodik kontrol ve muayene yapan yetkili kurumlar ayrıca sigorta yaptıracak.
  • Sigortası olmayan kuruluşlar belediyeler tarafından durdurulacak.

Liftinstituut:
Liftinstituut, 2002 yılında Hollanda sınırları dışındaki ilk ofisini Türkiye’de açtı. Geçen 10 yıllık süreçte kurum, Türkiye’de yüzlerce asansör komponentini belgelendirdi. Ayrıca bazı asansör firmalarını da Asansör Yönetmeliği kapsamında montaj ve piyasaya arz konusunda yetkilendirdi. Liftinstituut tarafından sertifikalandırılan ve AB sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkı kazanan onlarca Türk malı, Avrupa’daki rakipleri ile yarışır hale geldi.

Liftinstituut, Mart 2009’da ANSI (Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü) tarafından AECO (Akredite Asansör Yürüyen Merdiven Belgelendirme Organizasyonu) olarak atandı. Böylece, Liftinstituut Kuzey Amerikan asansör pazarında da aktif rol almaya başladı. Avrupa ve Asya’da üretilmiş birçok marka ve ürün, ABD ve Kanada’da satılmak üzere Liftinstituut tarafından test edildi ve onaylandı.

Avrupa Standardizasyon Komitesi’ne (CEN) üyeliği bulunan, aynı zamanda Kuzey Amerika’daki AECO’nun ve asansörlere CE Belgesi veren ilk NOBO’lardan olan Liftinstituut; sadece asansör ve yürüyen merdivenler hakkında hükümetlere, mimarlara, inşaat sektörüne ve bina sahiplerine denetleme hizmeti sunuyor.