(Türkiye Hazır Beton Birliği)’nin 31. OLAĞAN GENEL KURUL Toplantısı Yapıldı!

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30 yıldır uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB), 31. Olağan Genel Kurulu 31 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da Birlik Merkezi’nde yapıldı.

Genel Kurulda konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık konuşmasında 2017 yılı büyüme verilerini değerlendirdi. TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarına göre Türkiye’nin 2017 yılının son çeyreğini %7,3, yılın genelini ise yüzde 7,4’lük muhteşem bir büyüme oranı ile kapattığını ifade eden Yavuz Işık, bu başarının en önemli mimarlarından birinin hiç kuşkusuz inşaat sektörü olduğunu söyledi.

İnşaat sektörü büyüme verilerini değerlendiren Yavuz Işık: “2016 yılında zincirlenmiş hacim endeks bazında yüzde 5,4 büyüme gösteren inşaat sektörü bu yıl yüzde 8,9’luk büyüme ile Türkiye’nin büyümesini sırtlamıştır. Birçok dalgalanmaya rağmen, 2017 yılında, özellikle 3. Çeyrekte, beklenenin üstünde büyüme gösteren ekonomimiz, 2018 yılında geride bıraktığımız yıl kadar büyüyemeyecektir. Uluslararası kuruluşların tamamının beklentisi bu yöndedir.” dedi.

Hazır beton sektörüyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, “Sektörümüzü üretim hacmi üzerinden değerlendirdiğimizde ortaya çıkan tablonun çok da olumsuz olmadığını görüyoruz. Sektörümüz 2017 yılında yaklaşık 113 milyon metreküp üretimle 20 milyar Türk lirası ciro yapmıştır. Geride bıraktığımız 2017 yılını hazır beton sektörü olarak reel bazda %4 büyüme ile kapattığımızı tahmin ediyoruz. Sektörümüzün istihdam performansı da üretim hacmiyle birlikte artış göstermiş, son sekiz yıl içerisinde beton sektörü istihdam kapasitesi, yıllık yaklaşık olarak %10 civarında artmıştır.” dedi.

Konuşmasında inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesine katkısının göz ardı edilemeyecek kadar büyük olduğunu vurgulayan Yavuz Işık, “Bunun yanı sıra sağladığı istihdam ve imalat sanayisindeki birçok farklı sektöre hareketlilik kazandırması açısından da inşaat sektörü en kritik sektörlerin başında gelmektedir. Konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, kentsel dönüşüme yönelik yeni düzenlemeler, tapu harcındaki indirim, konut tesliminde KDV düzenlemesi, yabancıların konut alımlarını teşvik eden düzenlemeler gibi pek çok uygulama ile inşaat sektörü geride bıraktığımız 2017 senesinde yeni bir başarı hikâyesi yazmıştır. Ekonominin genel seyrinden etkilenmesi beklense de 2018 için de inşaat ve hazır beton sektörü için benzer bir başarı diliyoruz ve bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliğinin 25-28 Nisan 2018 tarihlerinde İzmir’de düzenleyeceği Beton İzmir 2018 Fuarı ile ilgili de konuşan Yavuz Işık, “Önceki yıllarda İstanbul’dan sonra Ankara’da da düzenlemeye başladığımız sektörel fuarımızı bu sene yine bir ilke imza atarak İzmir’e taşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda fuarımızı başka kentlere de taşımayı düşünüyoruz. Bu sayede yeni üreticilerle bir araya gelirken, ülkemizin farklı bölgelerine bir hareketlilik getirmek ve üreticilerimizi yeni pazarlarla tanıştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.


Türkiye Hazır Beton Birliği:
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi, tekniğine uygun beton uygulamalarının yaygınlaşması ve ülkemizde kaliteli, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) Üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi “Bölgesel Sistem Operatörü”dür. THBB’ye üye olacak şirketlerin tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olarak KGS Uygunluk Belgesi alması, uygun laboratuvar bulundurması, teknik, çevre, iş sağlığı – işçi güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.