“Şehirden Uzak” Konulu (Ytong) MİMARİ FİKİR YARIŞMASI Sonuçlandı!

Hayata geçirdiği projelerle, yapılaşmanın niteliksel, mimari ve kültürel boyutuna dikkat çeken Türk Ytong tarafından “Şehirden Uzak” başlığıyla düzenlenen 2017 Ytong Mimari Fikir Yarışması sonuçlandı. Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, 4 proje ödüle değer bulundu.

Sektördeki köklü duruşunun yanı sıra bilgiye ve yeniliğe açık projeleri hayata geçirmesi ile tanınan Türk Ytong tarafından 19’uncu kez düzenlenen Ytong Mimari Fikir Yarışması bu yıl “Şehirden Uzakbaşlığıyla, Türkiye’nin önemli sorunlarından birine parmak bastı. Ortak akıl ile etkileşim yaratılarak fikir paylaşımına fırsat veren, şeffaf bir süreç sunmayı hedefleyen yarışmada bu yıl, tek tip yapılaşma neticesinde niteliklerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıya kalan kent dışı mekânların canlandırılması, sosyal ve kültürel özelliklerini yeniden kazanabilmesi yönünde önerilerin ortaya konulması hedeflendi.

Genç mimarlardan tek tip kentleşmeye alternatif projeler

Nüfusu giderek azalan; doğal özellikleriyle elverişli ama sosyal nitelikleriyle elverişsiz koşullara sahip olan “Kent Dışı Mekânlar”ın canlandırılması ve özünü yeniden kazanabilmesi yönünde 146 öneri sunuldu. 4 eşdeğer ödülün belirlendiği yarışmada kazanan ekipler ödül olarak, jüri üyeleri ile birlikte İtalya’nın Venedik kentinde düzenlenen 16. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali’ni ziyaret edecekler.

Kazananlar Venedik Bienali yolcusu

Kreatif Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Aydan Volkan, Brigitte Weber Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Brigitte Weber, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Fotoğrafçı, Akademisyen ve Sanatçı Murat Germen, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın’dan oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali gezisiyle ödüllendirilen katılımcılar ve projeleri ise şöyle:

7 Sıra No’lu Proje:
Farkındalığın Farkında Olan İnsan

 • Vahit Türüt – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi
 • Burak Özmen – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi
 • Sadık Anar – Mimarlık Öğrencisi / Karabük Üniversitesi

29 Sıra No’lu Proje:
Düşey Doğanın İşgali

 • Mehmet Akif Mayuk – Mimar / Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Nusret İrfan Uşun – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Muhammed Harun Beyhan – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üniversitesi

70 Sıra No’lu Proje:
SİNEMA C

 • Hakan Tüzün Şengün – Mimar / İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Seda Kurt –  Peyzaj Mimarı / İstanbul Teknik Üniversitesi

110 Sıra No’lu Proje: BAĞ

 • Deniz Yıldırım – Mimar / Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Yeliz Yıldırım – Avukat / Ankara Üniversitesi
 • Can Kalınsazlıoğlu – Mimarlık Öğrencisi / Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Ödül kazanan fikir projeleri http://www.ytongakademi.com adresinden görülebilir.