Bir (IKEA) & Tom Dixon İşbirliği:DELAKTIG

DELAKTIG, gün içinde değişen ihtiyaçlara pratik bir şekilde uyum sağlayan ve sizinle değişen bir koleksiyon. Farklı aksesuarlarla tamamlanan ve kanepenin başrolde olduğu IKEA & Tom Dixon işbirliğinden doğan bu çok özel koleksiyon, modüler yapısı ile gün içinde hızla değişen ihtiyaçlara yanıt veriyor ve evde fark yaratmayı kolaylaştırıyor.

IKEA ile ünlü tasarımcı Tom Dixon’un işbirliğinin bir sonucu olan DELAKTIG, bildiğimiz tasarım anlayışının sınırlarını zorluyor, evlerde değişikliklere kolayca adapte olabilen bir tasarım yaratmaya odaklanıyor ve herkesi evinde istediği değişikliği yapmak konusunda cesaretlendiriyor.

Koleksiyonun merkezinde yer alan DELAKTIG kanepe, modüler yapısı ile gerek ders çalışmak, gerek arkadaşlarla bir araya gelmek, gerekse hızla akan güne bir ara verip biraz dinlenmek için her zaman hazır.

Koleksiyonun tamamlayıcı aksesuarlarından yastık, aydınlatma ve minik masa kanepenin istenen noktasına yerleştirilebiliyor. Gün içinde değişen ihtiyaçlara göre kanapeye bir kol dayama aparatı eklenebiliyor ya da koltuk arkalıkları istendiği gibi ayarlanabiliyor. Veya biraz daha minderle tasarım kişiselleştirebiliriyor.

DELAKTIG’i boş bir tuval gibi düşünmek; odanın büyüklüğü, ihtiyaç ve hayaller doğrultusunda onu şekillendirmek mümkün. Biraz ışığa mı ihtiyaç var? DELAKTIG aydınlatma, kanepeye eklenebilir veya tek başına bir yer lambası olarak kullanılabilir. Esnek yapısı sayesinde DELAKTIG aydınlatma istenen formda kullanılabilir.

IKEA ve Tom Dixon liderliğinde hazırlanan DELAKTIG Koleksiyonu, dünyanın farklı yerlerinden 75 tasarım öğrencisinin fikirleri alınarak şekillendirildi. Tom Dixon “DELAKTIG Koleksiyonunu tasarlarken ‘ne kadar çok farklı görüş dahil olursa, o kadar iyi’ diye düşündük. Bence bu, günümüz iş dünyasının nasıl çalışması gerektiğini anlatıyor” diyor. Koleksiyon, ismini İsveççe’de “dahil olmak” anlamına gelen DELAKTIG kelimesinden alıyor.

Koleksiyonun bir özel yanı da günümüzün alışılagelmiş mobilya tasarım anlayışına yeni bir bakış açısı getirmesi. Endüstriyel bir his veren alüminyum, DELAKTIG kanepelerin aynı zamanda sağlam ve kolay taşınabilir olmasını sağlıyor.

Tom Dixon ve IKEA ile işbirliği üzerine…

Tom Dixon okuldan ayrıldıktan sonra bir müzik grubuna katıldı. Daha sonra kendi kendine nasıl kaynak yapılacağını ve mobilya üretileceğini öğrendi. Bugün, çalışmalarını, Londra merkezli tasarım araştırma stüdyosunda devam ettiren Tom Dixon, hayata tek bir pencereden bakmayıp her şeyi tüm yönleriyle ele alan bir tasarımcı. Bu aynı zamanda, IKEA ve Tom Dixon’u ortak paydada buluşturan bir değer. DELAKTIG Koleksiyonunun başarısının temelinde de farklılıkların bir arada kullanılması ve tasarımda alışılagelmiş kalıpların sürekli sorgulanması yatıyor.