(SSM)’de Konferans: “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı”

Ali Akay

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi kapsamında “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı” başlıklı bir konferans düzenliyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisi kapsamında “Sanattan Aktivizme: Ai Weiwei’in Sanatı” başlıklı bir konferans düzenlemeye hazırlanıyor.

Prof.Dr. Ali Akay’ın konuşmacı olarak katılacağı konferansta, sanatçının, sahicilik ve değer sistemlerinin dönüşümü meselelerine eğilen üretimi ve aktivizmi mercek altına alınacak. Muhalif bir şair babanın mirasını taşıyan Çinli sanatçı Ai Weiwei, mimariden seramiğe uzanan üretim yelpazesinde sanat kavramını genişletmekle beraber, günümüzün en yaratıcı eylem gücünü pop art ve hazır nesne çalışmalarıyla bağdaştıran, kültürel bir figür olarak konumlanıyor. Prof.Dr. Ali Akay’ın, çalışmalarında izleyiciye yeni yorum olanağı sağlayan sanatçıyı bu bağlamda değerlendireceği konferans, 24 Şubat Cumartesi 14.00’te gerçekleştirilecek.

* Etkinlik, müze ziyaretçilerine ücretsizdir.


Ali Akay:
Küratör, yazar ve eleştirmen Prof. Dr. Ali Akay, 1979’da Paris VII Üniversitesi’nden mezun oldu, 1986’da aynı bölümden sosyoloji doktorasını aldı. 28 yıldır Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde ders veren Akay, 2004’ten beri burada Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.