(Kilim Mobilya) YENİ TEKNOLOJİ YATIRIM PLANLARINI Bayileriyle Paylaştı…

Yeni üretim kampüsünün yanında, Endüstri 4.0 uyumlu üretim odaklı yeni teknoloji yatırımları için harekete geçen, markalı mobilya sektörünün önde gelen şirketi Kilim Mobilya, gelecek planlarını, yurt içi ve dışında giderek genişleyen bayi ağının üyeleriyle paylaştı.

Yurt dışı bayi satışlarını önemseyen ve bu alandaki yatırım ve çalışmalarını sürdüren Kilim Mobilya’nın yurtiçi ve yurtdışı bayileri İle birlikte gerçekleştireceği ve yeni teknoloji ve yatırımların aktarılacağı “2018 Koleksiyon Fuarı” KİLİMFESTA2018 organizasyonu, 250 kişilik katılımla Kayseri’de yapıldı.

Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla’nın açılış konuşmasını yaptığı KİLİMFESTA2018 kapsamındaki panel programı 6 Şubat günü OMMER Otel’de gerçekleşti. Panelde Kilim Mobilya Ceosu Mesut Yiğit, şirketin yatırım planları, marka imaj değişimi, Türkiye’de ilk kez yataklarda kullanılan hibrit teknolojisinin koltuklara da uygulanması, sağlıklı mobilya üretimi misyonu, teknolojik yatırımlar endüstri 4.0 uygulama planları ve iletişimi başlayacak olan alt markalar hakkında sunum ve bilgilendirme yaptı.

KİLİMFESTA2018 kapsamında düzenlenen panelde ayrıca, Prof. Dr. Uğur Batı iletişim sunumu, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat Türkiye ekonomisi ve genel değerlendirmeler ile katılırken, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak Türkiye ekonomisi ve büyüme planları ile ilgili bilgi ve görüşlerini aktardı. Ekranlarda Mandıra Filozofu olarak tanıdığımız ünlü oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı ise katılıcılara iletişime ilişkin konferans verdi. Kilim Mobilya, 2018 Koleksiyon Fuarı KİLİMFESTA2018 kapsamında düzenlenmesi önceden planlanan gala konserini, Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle iptal edip, konser için ayırdığı bütçeyi Mehmetçik Vakfı’na bağışladı.

Mehmet Yayla

“Bayilerimizle, çalışanlarımızla, ailelerimizle, bizi temsil eden her kişi ile kocaman aileyiz”

Toplantıda bir konuşma yapan Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla, “Bilindiği gibi 2015 yılından itibaren içeride ve dışarıda yeniden yapılanma sürecine girdik. Yönetim Kurulu ile birlikte, Kilim Mobilya’nın katettiği değeri fazlasıyla görmesi ve sizlerle birlikte yürüdüğümüz yolda büyümenin kontrollü olması adına, işimizi bizi bir adım öteye taşıyacağına inandığımız profesyonellere ve onlarla birlikte çalışmaya karar verdik” dedi ve şu bilgileri verdi: “Bundan dolayı, hedeflerimizin kontrollü bir şekilde yürütülmesi adına Sayın Mesut Yiğit, Kilim Mobilya Ceo’su olarak göreve başladı. Şuanda kendisi ve katılan 15 profesyonelimiz bizim eski, çalışan gerçekten bizi bugüne kadar taşıyan profesyonellerimizle birlikte, kardeşçe, hedeflerine uygun olarak Kilim Mobilya’ya hizmet edeceklerine, biz canı gönülden inanıyoruz. Kendilerine hem başarılar diliyorum hem teşekkür ediyorum.”

Mesut Yiğit: Kilim mobilyanın gelecek 40 yılını birlikte hayal edeceğiz

Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit de konuşmasında, “1976’ da kurulan hayalleri gerçekleştirdik. Şimdi yeni hayallerimizi gerçekleştirmek için çalışacağız. Kilim mobilyanın gelecek 40 yılını birlikte hayal edeceğiz” dedi.

Kilim Mobilya’nın 2017 yılını yüzde 40 büyüme ile hedeflerini aştığının altını çizen Yiğit, “Bu dönem içinde 50 den fazla ülkeye ihracat yaptık. Ürünlerimiz yurt içinde 200’ün üzerinde, yurt dışında 150 satış noktasında müşterilerimiz ile buluşuyor” dedi. Bu yıl içinde Fransa, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Çad, Fas, Kazakistan, Sudan mağazalarının açılacağını da söyleyen Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mesut Yiğit

“Kilim’in farklı çizgisini yansıtacak, teknolojik üstünlüklere sahip, iddialı üretim yapacağız”

“Türkiye markalı mobilya sektöründe 2018 ve sonrasında rekabetin temel taşları değişecek; biz buna hazırız, çünkü gelecek 10 yılı planlıyoruz. Daha hızlı, daha güçlü, daha farklı ve daha enerjik olarak rekabette öne çıkacağız. Bu amaçla teknolojiye olan yatırımlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Fabrikalarımız ve yönetim birimlerimizdeki bilgi işlem altyapısı tamamen değişecek. Endüstri 4.0 uyumlu yüksek verimli fabrikalarda üretimi bütünleşik tasarım, üretim, satış süreçleriyle yapacağız; geniş katılım ile çalışan sistemlerle hız, verim ve kalite artacak. Yatırımlarımızı Ar-Ge merkezine, üretim konularına göre yüzde 70 ile yüzde 200 arasında değişen kapasite artırımına ve yeni üretim kampüsüne odakladık. Yeni üretim tesislerimizde, Kilim’in farklı çizgisini yansıtacak, teknolojik üstünlüklere sahip, iddialı üretim yapacağız. Elektronik kontrollü ürünler, farklı tüketici grupları için farklı tasarımlar ve ülke, bölge, kültür farklılıklarına özel ürünlere odaklanacağız.”

Yurt dışı bayi ve mağaza ağını genişletirken, önceliği franchaise anlaşmalarına veriyor

Kilim Mobilya, yenilikçi ve konforlu ürünlerini, Türkiye içindeki geniş bayi ağının yanı sıra, dünyanın birçok ülkesindeki satışa sunuyor. Kilim Mobilya, yurt dışı bayi ve mağaza ağını genişletirken, öncelikli olarak, franchaise anlaşmaları yapmaya özen gösteriyor ve bu çerçevede öncelikle, “pazarın içinde yeterli potansiyele sahip, trafiğin yoğun olduğu, uygun kira maliyetli, minimum 500 metrekare büyüklükte mağaza lokasyonu” koşullarını gözetiyor.

Bunların yanında, özellikle mağazanın yeterli sayıda araç ve deposunun olmasını da öncelikli koşul olarak belirleyen Kilim Mobilya, Kilim markalı ürünler dışında başka ürünlerin teşhir ve satışının yapılmamasını, Kilim standartlarında mağaza dekorasyonunun yapılmasını öngörüyor.

Yeni bayilerin yılda en az 300 bin ila 350 bin dolarlık ciro hedefi belirlemesi gerekiyor

Yurt dışında franchaise yoluyla bayilik vereceği şirketlerde, “maddi ve manevi açıdan itibarlı ticari geçmişi olması”nı da önemli bir koşul olarak belirleyen Kilim Mobilya, mevcut müşteri potansiyelinin olmasını da “tercih sebebi” olarak görüyor.

Franchaise yoluyla bayilik üstlenen şirket sahibi ya da sahiplerinin “müteşebbis ruhu olması ve işi sahiplenmesi” gereğine de özen gösteren Kilim Mobilya, bu şirketlerin perakendecilik ve satış tecrübesi olan kadro oluşturmasını zorunlu koşul olarak öngörüyor ve bölgede yeterince Kilim mağazasının olmamasını da öngörüyor. Kilim Mobilya’dan franchaise yoluyla yurt dışı mağazası açacak olan girişimcilerin, yılda en az 300.000 ila 350.000 bin dolarlık ciro hedefi belirlemesi de gerekiyor.