(DYO), Türkiye’de Sektöründe “AB Eko-Etiketi” Alan İLK FİRMA Oldu!

Türkiye’nin ilk yerli boya markası aynı zamanda Yaşar Holding şirketlerinden olan DYO, Dinamik Mat, Dinamik İpek Mat ve Geçiş Astarı ürün grupları için EU Ecolabel sertifikası aldı.

Ürünlerinin çevreye olan etkilerini azaltıp; Türkiye ve yurt dışı pazarındaki büyüme fırsatlarını değerlendirmeyi isteyen boya devi, ürünlerine yönelik yatırım planları arasında EU Eco label çalışmalarına da yer vermiştir. Çiçek logosu ile simgelenen Avrupa Birliği (AB) Eko-etiketine sahip ürünlerin diğer ürünlerle karşılaştırıldığında çevreye ve insan sağlığına daha az zararlı olduğu kabul edilmektedir.

Fransa’daki EU Ecolabel yetkili Mercii AFNOR (Association Française de Normalisation) tarafından aşağıdaki ürünler incelenerek, belgelendirilmiştir.

  • Dinamik Mat White andBases A,B,C
  • Dinamik Silk Mat White andBases A,B,C
  • Transfer Primer

Ürünler Dyo Boya Fabrikaları-Kocaeli Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilmiştir. Proje danışmanlığını ve süreç yönetimini Türkiye’nin önde gelen sürdürülebilirlik ve yeşil bina danışmanlık firması Altensis üstlenmiş ve yapılan çalışmalar başarıyla tamamlanmıştır.


EU ECO LABEL (AB Eko-Etiketi)
23 Mart 1992’de yürürlüğe girmiş ABEko-Etiketi, firmaların çevreye duyarlı ürün ve hizmet üretmeye ve pazarlamaya teşvik etme amacında olan gönüllü bir etiketlendirme olup; tüketicilerin daha yeşil ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılmıştır. AB Eko-etiket kurulu tarafından kriterler hazırlanırken, ürün için yaşam döngüsü boyunca tüm aşamalar göz önünde bulundurulmaktadır. Çiçek logosu ile simgelenen AB Eko-etiketi gönüllülük esasına dayanır. Bu etikete sahip olan ürünler tüm yaşam döngüsü boyunca yani hammadde seçiminden, imalatına, dağıtımına, tüketimine ve kullanımı bittiğinde geri dönüşümüne kadarki süreçlerdeçevre ve insan sağlığına dost olduğunu göstermektedir.Eko-Etiketler, ürünler için teşvik ve uluslararası pazarlara girebilmek için avantaj oluşturmaktadır.  Bu etikete sahip ürünler AB genelinde ve EEA ülkelerinde (Norveç, İzlanda ve Liechtenstein) pazarlanmaktadır. Türkiye’de henüz EU Ecolabel etiketi başvurusu alınmamaktadır. Bu sebeple başvurular AB’ye tam üye olan ülkelerdeki Yetkili Merciilere yapılmaktadır.