İstanbul’un Oturma Odaları: Pratik Zeminde Temsil Dışı Formlar Üzerine Bir Sergi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde İnsan ve Yapılı Çevre dersi kapsamında gerçekleştirilen İstanbul’un Oturma Odaları projesi, 17-25 Ocak tarihleri arasında REM Art Space’de sergileniyor.


İstanbul’un Oturma Odaları: Pratik Zeminde Temsil Dışı Formlar Üzerine Bir Sergi
17-25 Ocak
REM Art Space


“Dil, biricik olan ve önceden varolan bir anlamı kavrayamaz. Aksine, dilin görevi, sözünü edebileceğimiz şeyin, yalnızca karşıtların buluşması olduğunu göstermektir.” Umberto Eco, Yorum ve Aşırı Yorum

İstanbul’un Oturma Odaları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, Yrd.Doç.Dr. Fitnat Cimşit Koş ve Öğretim Görevlisi Dilek Öztürk yürütücülüğünde gerçekleştirilen İnsan ve Yapılı Çevre dersi kapsamında organize edildi.

Dersin tartışma başlıkları olan Duyarlı Davranışlar, Eylemin Mekansallaşması, Bedensel Tektonik, Kente Etkileşimli bir Deri Olarak Beden ve Kamusal Yüz temaları, her öğrenci için İstanbul’daki fiziksel, doğal, sosyal ve çevresel meselelerin deneyimi üzerinden, yeni bir görsel dilbilimine aktarıldı. Bu dilbilim, temsil dışı ilişkilere ve İstanbul’da spontane olarak şekilenen oturma odalarına eylemsel olarak bakan bir zemin üzerinden tartışıldı. Bu tartışmalar, öğrencileri oturma odası kavramının duygusunu tercüme ettikleri etkileşimli ve temsil dışı bir dil kullanarak, beklenmeyen tasarım önermelerini kapsayan bir sergi ürünü üretmelerine olanak verdi.

Alp Şerif Besen, Ayşe Elif Aydınlı, Burcu Berber, Buse Düz, Çağla Şaşmaz, Elif Doğan, Esra Tokat, Irmak Ulay, Gregoire Paulet, Merve Başot, Nur Seda Şahin, Öykü Türkan Didinir, Özge Kahya, Özge Özgümüş, Özge Uzunyayla, Pelin Sezgin, Pınar Under Sınav, Simay Efe, Zeynep Yılmaz.

Danışmanlar: Fitnat Cimşit Koş, Dilek Öztürk.