Sektörün 2017 Özeti!

bi_özet’te 2017 yılı içinde sektöre yönelik birçok habere yer verildi. Yapı sektöründeki yenilikçi ürünler tanıtıldı. Her hafta “Haftanın Projesi” bölümünde bir mimari proje, projede kullanılan malzeme ve marka bilgisi ile verildi. Mimarlarla, yapı malzemesi alanında çalışan firmalarla, sektöre hizmet veren isimlerle söyleşiler gerçekleştirildi. Tüm bu paylaşımlar içinden 2017 yılında bi_özet’te en çok ilgi görenleri derledik:

//haftanın projesi

Fotoğraf: H. Ümit Çüçen

 

Zırhlıoğlu Mimarlık’ın İnallar Hayat projesi, 2017 yılı içinde Haftanın Projesi bölümünde en çok dikkat çeken konut projesi oldu.

 

 

 


SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu, Fotoğraf: Mustafa Hazneci

 

SANALarc’ın SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu projesi, 2017 yılı içinde Haftanın Projesi bölümünde en çok dikkat çeken iç mimari projesi oldu.

 

 


Fotoğraf: Gürkan Akay

 

Yağmur Proje Mimarlık’ın Q Plus Bistro projesi, 2017 yılı içinde Haftanın Projesi bölümünde en çok dikkat çeken ticari yapı projesi oldu.

 

 

//söyleşi

C.Eda Özgener, Dilara Tekin Gezginti.

Ersa Mobilya sponsorluğunda Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleşen Perşembe Araştırmaları’nın küratörlüğünü yürüten Atölye Mil ile yaptığımız söyleşi, 2017 yılının en çok okunan ve paylaşılan söyleşisi oldu.

 

 


Neslihan Şık ve Dürrin Süer

 

Yapı Fuarı- Turkeybuild İstanbul 2017’de fuara özel gerçekleştirilen söyleşilerden en çok dikkat çeken, MartıD Mimarlık kurucularından Dürrin Süer ile mimarın fuara geliş nedenleri ve fuar etkinlikleri üzerine gerçekleştirilen söyleşi oldu.

 

 


Selda Yıldırımer

Architect@Work özel söyleşi dizisi kapsamında fuara katılan firmalarla ve ziyaretçi mimarlarla gerçekleştirdiğimiz söyleşiler arasında en çok okunan, AkzoNobel’in Mimari Spesifikasyon Satış Yöneticisi Selda Yıldırımer ile yapılan söyleşi oldu.

 

 

//güncel

İsmail Doğan

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan’ın,  mobilyada KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesinden memnun olduklarına yönelik açıklaması, 2017 yılında bi_özet’te en çok okunan güncel-kurumsal haber oldu.

 

 


Vardiya / Küratör: Kerem Piker, Küratör Asistanları: Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev, Erdem Tüzün

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje için Vardiya başlıklı projenin seçilmesi, 2017 yılında bi_özet’te en çok okunan güncel-dünyadan haber oldu.

 

 


Resmi Gazete’nin 3 Temmuz 2017 tarihli sayısında yayınlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği üzerine Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören’in yaptığı açıklama, 2017 yılında bi_özet’te en çok okunan güncel-gayrimenkul haberi oldu.

 

//yenilik

Doğtaş’tan şık, göz alıcı ve rahatlığın ön planda olduğu Victoria Chester Salon Takımı, 2017 yılı içinde bi_özet’te en çok ilgi gören yenilikçi ürün oldu.

 

 

//etkinlik

 

2002 yılından beri TÇMB ’nin “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 16.sı için yapılan  başvuru duyurusu, 2017 yılında bi_özet’in etkinlik-sponsorluk kategorisinde en çok okunan haber oldu.

 

 


TÜYAP’ın Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) işbirliğiyle düzenlediği İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) Tasarım Yarışması’nın sonuçları, bi_özet’in etkinlik-yarışma/ödül kategorisinde en çok okunan haber oldu.

 


15.İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndan bir seçkiye ev sahipliği yapan Abdülmecid Efendi Köşkü’ndeki “Kapı Çalana Açılır” sergisi, bi_özet’in etkinlik-sanat kategorisinde en çok okunan haber oldu.

 

 


 

Kreatif Mimarlık’ın 12. kez ofis stajyerlerinden birini Inter-Rail ile Avrupa’ya yollaması, bi_özet’in etkinlik-sosyal sorumluluk kategorisinde en çok okunan haber oldu.

 

 

//yayın

 

Türkiye’de mimarlık ve iç mimarlık alanları arasındaki geçişkenlik ve sınır belirsizliği halini “İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kimdir?” başlıklı dosya ile tartışmaya açan Arredamento Mimarlık‘ın 308. sayısı, 2017 yılında bi_özet’in yayın kategorisinde en çok okunan haber oldu.