[Proje]: İnallar Hayat

Proje Adı: İnallar Hayat

BURSA, 2016

Mimari: ZIRHLIOĞLU MİMARLIK ( FARUK ZIRHLIOĞLU)

İç Mimari: ERENUS MİMARLIK (SİNEM ERENUS)

Peyzaj: BEGÜM ZIRHLIOĞLU KILIÇ

İşveren: İNALLAR OTOMOTİV

Projenin, sürekli gelişen ve önemli bir lokasyona sahip Balat bölgesinde yer alması, yatırımcının iddialı hali ve kullanıcı beklentileri tasarımın yönünü belirlerken; çevresel etkiler, arazinin topografik yapısı, ulaşım ve yoğunluk, kentsel mevcut yapısal örüntüler, kullanıcının çevresi ile kuracağı ilişkilerin hesaba katılması ile oluşturulan yapısal filtreler projenin yerleşim ve kitlesel oluşum kararlarında etkili oldu.

Dikdörtgen formundaki arazi yapısında konut blokları iki farklı kotta hem doğu-batı hem de kuzey-güney yönünde konumlandırıldı. Bu bağlamda avlu bahçe ve onun sınırlarını oluşturan bloklar arasında geniş mesafeler bırakılarak gün ışığından maksimum fayda sağlanması,aktif yeşil alanların artırılması gibi ölçütler tasarımda etkin olurken, parselin doğu yönünde ana yola paralel konut bloklarından bağımsız ticari bir yapı konumlandırıldı. Bu yapının yolun gün geçtikçe ihtiyaç duyulan ticari potansiyelinden yararlanması hedeflendi.

Konut bloklarının tasarımında, ön ve arka cephelerde asimetrik şekilde dağıtılan kutu modüller ve bu modüllerin lineer formlu bloklara kattığı hareketlilik cephe formunu oluştururken, iç mekânda farklı tip ve büyüklüklerde dairelerin oluşumunun desteklenmesi sağlanmıştır.

Kurgulanan projede, doğru tasarım kriterleri ve detaylara titiz yaklaşım anlayışı ile yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kullanıcı konforunun üst seviyede olması hedeflenmiştir. (Faruk Zırhoğlu)

////

“İnallar Hayat Projesi’ndeki konutların iç mekanlarını tasarlarken, aydınlık, rahat ve fonksiyonel olmaları öncelikli çıkış noktamız oldu. Bu sebeple, yoğun yaşam temposunun ardından sizi sıcak bir şekilde karşılayacak konforlu, dingin ve şık mekanlar tasarladık. Tasarımları yaparken evin her noktasını maksimum kullanılabilecek şekilde planladık. Kullanıcıların hızla gelişen taleplerine uygun, yenilikçi ve kaliteli malzemeleri kullanmaya özen gösterdik.

Genel renk uyumlarını, ahşap ve seramik seçimlerini, mutfak, banyo ve portmanto dolap tasarımlarını, estetik yaklaşımlarla yola çıkarak fonksiyonel ve rafine bir tarzla birleştirdik. Ailenizle, çocuklarınızla, dostlarınızla vakit geçirebileceğiniz sosyal ve spor alanlarını da profesyonel bir bakış açısıyla tasarladık. Henüz okula gitmeyen çocukların sosyalleşebileceği bir oyun odasından squash alanına, okuma alanlarından doğum günü kutlamalarına kadar ‘benim yaşadığım sitede neler olmasını beklerdim’ sorusunu cevaplandıracak 1.200m2’lik bir sosyal tesis planladık.” (Sinem Erenus Muhtar, İç Mimari)

Proje Alanı: 20.026,90 m2

Toplam İnşaat Alanı: 48.580 m2

Aktif Yeşil Alanlar: 10.700 m2

Kaba Yapı: Betonarme Karkas/Çelik Konstrüksiyon

Cephe: Filli Boya, Egepen Deceuninck

Sirkülasyon: Thyssenkrupp

Çatı: Katepal

Mekanik: Erce Mekanik

Peyzaj: Peyzaj Planlama-Akgül Çiçekçilik

Aydınlatma: Elektrona

Mobilya Aksesuar: İntema Mutfak, Artella, Siemens Ankastre

Bitirme İşleri: Şerifoğlu Parke, Serra Seramik, Belenco, İntercom, Schneider

Islak Hacim: Serra, VitrA, Hansgrohe, Hüppe, Duravit