(Bostik) Yangın Yalıtımında “4 SAAT KORUMA” Sözü Veriyor!

Yangından korunmada aktif ve pasif olmak üzere iki ana yöntem bulunmaktadır. Aktif korunmada mekanik olarak veya elektronik sistemlerle müdahale edilerek yangın söndürülmeye çalışılır. Pasif yöntemde ise yapının çökmesinin önüne geçilerek genel bütünlüğünün korunması, yangının yapının diğer bölümlerine geçişinin önlenmesi ilk hedeftir. Bostik “Pasif Yangın Durdurucu” ürünleriyle yangın sırasında 4 saate kadar gaz ve zehirleyici dumandan koruma sözü veriyor.

Konut, AVM, hastane, okul, otel, fabrika, metro başta olmak üzere tüm yaşam alanlarında büyük risk taşıyan yangınların başlıca nedeni yeterli önlem alınmamasıdır. Oysa yangına karşı korunmak, yangının sonuçlarıyla karşılaştırıldığında çok ucuzdur. Yapılar, yangın durdurucu ürünlerle tasarlanırsa, daha işin başında güçlü bir korunma sağlanmış olur. Bostikpasif yangın durdurucu sistemleri:

  • Yangının ortaya çıkma ve yayılma riskini minimuma indirir.
  • Yangın sırasında binadaki canlıların sağlıklı olarak dışarı çıkarılmasına zaman tanıyarak hayat kurtarır.
  • Oluşabilecek maddi zararı azaltır.
  • Bina inşaatını korur.

Bostik yangın gurubu ürünleri, yangında ikinci bir şansın olmayacağı bilinciyle, en yüksek standartlara uyacak şekilde geliştirildi. Uluslararası akredite test kuruluşlarında test edilerek onaylandı. Bostikpasif yangın korunma ürünleri, genleşme ve bağlantı derzlerinde, açıklıklarda ve bölümler arası yangın geçişlerinde alev, ısı ve duman yayılımını azaltarak, yangın esnasında güvenlik alanları oluşturur.

Bostik pasif yangın durdurucu ürünler, yapının yangın güvenliğini nasıl arttırır?

Bostik Fire Seal: Nötral karakterde, orta modulus, 4 saate kadar yangın geçişine dayanıklı derz dolgu silikonudur. Taş duvar da dâhil olmak üzere birçok yüzeye mükemmel yapışma sağlar, 25 mm genişliğine kadar olan derzlerde çökme yapmaz ve dış cephelerde kullanım için uygundur. Bostik Fireseal hem hareketli hem de hareketsiz derzlerde (örneğin eleklerde, ara duvarlarda ve strüktürel duvarlarda uç uca gelen açık ekler için) kullanılabilir. Hem kablolarda hem de metal borularda, özellikle de hareket faktörünün bulunduğu yerlerde (örneğin, sıcak/soğuk su boruları) sızıntı önleyici olarak etkilidir.

Bostik Intucrylic: Yüksek kalitede polimer katkı içeren yangın geciktirici akrilik yapı mastiğidir. İnşaatta kullanılan birçok yapı malzemesine kusursuz yapışır. Bu ürün, yangın durumunda şişerek, yangın geçirmez bir yalıtım malzemesi haline gelir ve duman ile alev geçişini engeller. Bostik Intucrylic, hareket faktörlerinin söz konusu olduğu yerlerde genleşme ve yapı derzlerinin yalıtımı için kullanılır. Yangına dayanıklı döşeme sistemlerinin yerleştirilmesinde derzlerde yalıtım bileşeni olarak, yangına dayanıklı inşaat malzemeleri ve pencere ile kapı çerçeveleri gibi yapıların arasında oluşan boşlukları doldurmak için ve hem kablo hem de boruların etrafında sızdırmazlık olarak kullanılır.

Bostik Expanding Foam: 4 saate kadar yangın geçişine dayanıklı, genişleyen köpük dolgu malzemesidir. Atmosferden aldığı nemi emerek kendi kendine kürleşen, tek komponentli poliüretan köpüktür. Yarı sert yapıda olup, bükülümü zor olmasına rağmen titreşim ve derz hareketlerine olanak sağlar. Tam bir yangın değerlendirmesi sağlamak için BS 476 bölüm 20’ye göre test edilmiştir. Aynı zamanda DIN 4102, B1 ve B2’ye de uygundur. Ahşaba, tuğlaya, taşa, çimentoya, sıvaya, asbeste, alçıpana, duralite ve metal yüzeylere mükemmel yapışır.

Intustrip: Yangına hassas durumlarda sıkıştırma contası olarak kullanım için geliştirilmiş, yumuşak yapışkanlı, hazır, şerit biçiminde bir mastiktir. Şeritler hidrokarbon kauçuktandır. Aleve ya da başka bir ısı kaynağına maruz kaldığında,içerdiği özel katkı maddeleri sayesinde şişerek genişler ve duman ile alevlerin geçişine dayanıklı yalıtım malzemesi haline gelir. Bostik Intustrip, ürünün kullanımını kolay ve ekonomik hale getirmek için makara halinde temin edilir. Pencere çerçeveleri ve kapılardaki cam yataklarında ve sıkıştırma contalarında kullanılabilir.


BOSTİK:
Bostik, endüstriyel üretim, inşaat ve tüketici pazarlarında önde gelen küresel yapıştırıcı uzmanıdır. Bir asırdan fazla bir süredir, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlüklere daha akıllı ve uyumlu yenilikçi yapıştırıcı çözümleri geliştirmektedir. Beşikten mezara, evden ofise, Bostik akıllı yapıştırıcıları her yerde bulunabilir. Şirket, 1,6 milyar euro’luk cirosu ve 4 bin 900 çalışanıyla 50’den fazla ülkede faaliyette bulunmaktadır. Bostik Türkiye de; yapı ve endüstri sektöründe sızdırmazlık, yapıştırıcı ve yapı kimyasalları alanlarında çok güçlü bir marka olmakla beraber çok geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Bostik’in, Hadımköy ve Çorlu’da birer üretim tesisi bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için  www.bostik.com.tr