(BTM) 2017’DE %18 Büyüdü!

Türkiye’de yalıtım sektörünün lider firmalarından BTM, 2017 yılında yüzde 18 büyüme gerçekleştirdi. BTM yine aynı dönemde ihracatını önceki yıla oranla yüzde 12 artırdı.

Yılın son günlerine yaklaşırken yalıtım sektörü ve sektörün lider firması BTM’nin 2017 performansı ve 2018 beklentileri konusunda değerlendirmelerde bulunan BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, “BTM olarak 42. yılımızı geride bıraktığımız 2017 yılı ülkemizin ve çevremizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik kargaşalar nedeniyle dalgalanmalar ve dengesizlikler içinde geçti. Başta inşaat sektörü bu durumdan etkilenirken, beklenenin aksine az bir büyüme gerçekleşti. Bu büyüme sayesinde yalıtım sektörü de hemen hemen aynı oranda büyüme gösterdi” dedi.

Binalarda Su Yalıtımı Artık Zorunlu

Yalıtım sektörünün 42 yıldır mücadelesini verdiği zorunlu su yalıtım yönetmeliğinin İZODER ve BİTÜDER’in özverili çalışmalarıyla 2017 yılında çıkartılmış olmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Ürkmez, “Yayımlanan Su Yalıtım Yönetmeliği ile su yalıtımının nerelerde, nasıl yapılacağı; hangi malzemelerin kullanılacağı gibi konular netliğe kavuştu. Yönetmeliğin amacı binalarda yapı elemanlarının muhtelif yollarla suya veya neme maruz kalması sonucu oluşan korozyon ve dayanım kayıpları gibi etkenler ile sürdürülebilirlik ve kullanım yönünden risk oluşturan durumlara karşı, tasarım ve yapım bakımından alınacak önlemler ve uyulacak kurallara ilişkin usul ve esasların düzenlenmesidir. Tüm emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim” diye konuştu.

Levent Ürkmez

BTM 2018’de İhracatta Atağa Geçecek

BTM’nin 2017 performansını değerlendiren ve 2018 beklentilerini açıklayan Ürkmez, şunları kaydetti; “BTM, 2017 yılı içerisinde yaklaşık olarak ihracatta yüzde 12, genel ciroda yüzde 18’lik bir büyüme gerçekleştirmiş olacak. Önümüzdeki aylarda cirolarımızı daha net açıklayabileceğiz. 2018 yılında BTM Grup Şirketleri olarak başta Kazakistan tesislerimiz olmak üzere tevsi ve modernizasyon yatırımlarımıza devam edeceğiz. Ve her geçen sene artmakta olan yurtdışı bağlantılarımıza azami özen göstererek sayılarını arttırmaya çalışacağız. BTM için 2018 yılı ihracatta önemli ataklar yaptığımız bir yıl olacak.”

2018’de İşsizlikte Artış Olabilir

Ülkemizin geneli için 2018 yılının nasıl geçeceğini tahmin etmenin oldukça güç olduğuna dikkat çeken Ürkmez, “Fakat şu anki tablo gösteriyor ki inşaat sektörünün aşırı şişmesi nedeniyle talep daralmaları ve buna bağlı olarak fiyat gerilemeleri yaşanabilir. Bu da ülke genelinde işsizlikte bir artış yaşanabileceğinin habercisi. Yine bağlantılı olarak yalıtım sektörü etkilenecek ve talep daralmaları yaşanacaktır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sıkıntısı Az Refahı Bol Bir Yıl Olsun

Yalıtım sektöründe ise en büyük sıkıntının arz-talep dengesizliği olduğunu vurgulayan Ürkmez, sözlerini şöyle sürdürdü; “Karşımıza çıkan uzun vadeli satışlar, standartlara uygun olmayan üretim ve kayıt dışı satışlarsa bu durumun bir kanıtı olarak karşımıza çıkmakta. Burada tüketiciye çok iş düşmekte. Yapı elemanları ile ilgili uzun vadeli düşünmeli, kısa vadede karlı gibi görünen ama kendisini zarara uğratacak ürünleri tercih etmemesi gerektiğini bilmeli. Mümkün olduğu kadar standartlara uygun kaliteli ve güvenilir mal talep etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada biz sektör firmaları olarak tüketiciyi bilinçlendirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Fakat tüketicinin de burada araştırması, bir bilene danışması büyük önem taşıyor.” Ürkmez, “Özetle 2018 yılının önce ülkemiz, sonra da sektörümüz için neler getireceğini bekleyip göreceğiz. Dileriz ki, sıkıntısı az, refahı bol, huzur dolu bir 2018 geçirelim” dedi.